2024 Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları için belli olan enflasyon rakamlarına göre 4 aylık enflasyon farkı 18,72 olarak hesaplandı.  Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre 6 aylık enflasyon yüzde 25,46 olarak hesaplandı. Temmuz ayında açıklanacak Haziran enflasyonu ile birlikte emeklinin alacağı zam oranının da yüzde 25 dolaylarında olması bekleniyor.

KÖK MAAŞ OLASILIĞI

Yüzde25 artış hesabına göre kök maaş hesabına göre beklenilen 10 TL için 2bin 500 tl zam hesabı tutmuyor. Kök ücret düzenlemesine göre yapılan hesaplamalarda ise; son anda bir değişiklik yapılmaması durumunda kök ücreti 8 bin liranın altında olan bir emekli, temmuz ayında yüzde 25’lik zam düzenlemesiyle zam alamayacak ve 10 bin lira almaya devam edecek. Buna karşılık kök ücreti 8 bin 500 lira olan bir emeklinin maaşı 10 bin liradan 10 bin 625 liraya çıkacak. 9 bin lira kök ücreti olan bir emekli ise temmuz ayında 11 bin 250 TL alacak. 9 bin 500 TL kök ücreti olan bir emeklinin temmuz maaşı da 11 bin 875 TL düzeyinde olacak.

KÖK ÜCRET NEDİR?

Kök ücret, emeklilerin kazançlarına göre hesaplanan net tutarı gösteriyor. Son yıllarda kök ücreti düşük olan emekliler için yasal düzenleme yapılıyor. Buna göre en düşük emekli maaşı sınırlamasının altında kalan maaşlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı yardımı ile bu düzeye yükseltiliyor. Şu anda en düşük emekli maaşı 10 bin lira. Bu sınırın altında kalan maaşlar için Hazine yardımı verilerek, maaşlar 10 bin liraya çıkarılıyor. Ancak zamlar, kök ücrete yapıldığından bir yasal düzenleme yapılmazsa maaşı düşük olanların aynı maaşı almaya devam etmesi durumu ortaya çıkıyor.

2024 TEMMUZ EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI

En düşük emekli maaşı ile ilgili olarak Temmuz 2024’te maaş hesabında yeni formüllerde sunuluyor. SGK uzmanlarına göre en düşük emekli maaşı için 2 farklı formül öne sürülüyor:

1.Formül: En düşük emekli maaşına enflasyon ve refah payı yapılması. Eğer en düşük emekli maaşı bu formüle göre artarsa yüzde 30 zam gelecek. Bu durumda Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı 13.000 TL olacak.

2.Formül: En düşük emekli maaşına seyyanen zam yapılması. Eğer bu formül gerçek olur ve en düşük emekli maaşına seyyanen zam yapılırsa 5000 TL ilave zam gelecek. Yeni en düşük emekli maaşı ise 15.000 TL olacak.

BAYRAM ÖNCESİ MAAŞLAR YATACAK MI?

Kurban Bayramı yaklaşırken maaşların da erken yatıp yatmayacağı zamla birlikte emekli ve memurun da en önemli gündemi oldu. Her ayın 15’inde maaşlarını alan memurların maaş gününün arefe ve bayramın aylıklarının yatırıldığı tarihe denk gelmesi nedeniyle ödemenin yapılıp yapılmayacağı da merak ediliyor.

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda memur maaşları bayramdan önce yatmamış ve her zaman yatırıldığı tarihte, ayın 15'inde hesaplara geçmişti. Ancak arefe gününün 15 Haziran'a ve Kurban Bayramı'nın 16 Haziran'a denk gelmesi sebebiyle memur ve emekli maaşlarının da önceki hafta yatırılması bekleniyor.

Kurban Bayramı geçtiğimiz yıl 28 Haziran-1 Temmuz tarihlerine denk gelmişti. Geçtiğimiz sene SSK emeklilerine ödemeler bayram sebebiyle 17-21 Haziran'da, Bağ-Kur emeklilerine 22 Haziran’da ve Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlara ise 23 Haziran'da aylıkları ödenmişti.

Editör: SELÇUK ÖÇAL