2024 YEREL SEÇİMLERİ ÜZERİNE

            Yerel seçim maratonunu atlattık ve sonuç beni şaşkınlık içinde bıraktı. Ülke genelinde birşeylerin ters gittiğinin anlaşılması ve değişim rüzgarlarının esmesi umut verici. Umarım güzel günlerin habercisi olur bu durum. Şimdiden hayırlı olsun.

            Siyasetten anlamam ama kafama takılan bir konu var. Genel seçimlerde verilmesi gereken refleks yerel seçimler de mi veriliyor?. Geçen sene deprem sonrası, ekonominin bugünkü kadar olmasa da yine bozuk olduğu bir sıra seçim yapıldı ve mualefet bu sonucu alamadı. Vatandaş iktidarı mualefete vermiyor fakat yerel seçimlerde merkezi hükümete ders veriyor! Bunun mantığını bir türlü oturtamadım. Güzel kardeşim genel seçimlerde de yapsana şu hareketi.:) AKP’ye ayar vermek için mi kullanıyorsun CHP’yi, çözemedim bir türlü.

            Yurt genelinde CHP oylarını arttırdı. 2019 yerel seçimlerinde oyu % 30.11 iken; 2024 seçimlerinde %37.74 seviyesine ulaştı. CHP oylarını %25 arttırmış demektir.

            CHP’ye ait, oy oranı düşen il belediyeleri Hatay, Antalya (az da olsa) ve Burdur tespit edebildiklerim. Hatay’ın sorunu bariz ama diğerlerinin neden artmadığını düşünmek lazım…

Peki İlimizde durum nedir?

            Yurt genelinde olduğu gibi il genelinde de CHP oylarında hatrı sayılır bir artış var. Ama dikkat çeken konu merkez ilçemizde. Mevcut başkanımız sayın Ali Orkun Ercengiz 5 yıl daha görevini ifa edecek. 2019 yerel seçimlerinde %53.13 ile 26.515 oy alan başkan, 2024 yerel seçimlerinde %46.28 ile 23.007 oy alarak seçim dönemini geçirmiştir. Buradan çıkarılacak dersler var. Yurt genelinde oy artışı bu kadar barizken, neden bu kan kaybı? Öz eleştiri yapmak ve ters giden şeyleri toparlamak lazım ki; ilimiz hızla gelişebilsin.

            Velhasıl seviyeli bir seçim süreci geçirdik ve bence gerginlik minimum seviyedeydi. Bundan sonraki süreç ise; şehrimiz için çalışmak ve çabalama zamanıdır.

mail: [email protected]

Editör: SELÇUK ÖÇAL