Tören, Cumhuriyet Meydanı’nda Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı.

MAKÜ İstiklal Stadyumunda devam eden törene, Burdur Milletvekilleri Mustafa Oğuz ve İzzet Akbulut başta olmak üzere Burdur protokol üyeleri, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Prof. Dr. Hakan Öner ve Prof. Dr. Oğuz Gürsoy, Genel Sekreter Ümit Yavuz, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

İstiklal Stadyumu'nda düzenlenen kortej yürüyüşü ile başlayan mezuniyet coşkusuna, üniversitenin tüm bölümlerindeki öğrenciler ve akademisyenlerin yanı sıra 42 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler de katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra MAKÜ Halk Dansları Ekibi’nin gösterisi gerçekleştirildi. Öğrenci konuşmaları ile devam eden programda 2023-2024 Akademik Yılı Lisans Mezunları adına Bucak Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Öğrencisi Enes Sefa Erdoğan, Önlisans Mezunları adına Yeşilova İsmail AKIN Turizm Meslek Yüksekokulu Öğrencisi Cennet Seher Gölgeli, Yabancı Uyruklu Mezun öğrenciler adına Eğitim Fakültesi Öğrencisi Mekan Allanazarov birer konuşma yaptılar. Ardından öğrenciler mezuniyet kütüğüne plaka çaktılar.

Başarıya Giden Yolda İnsan Kalabilmek

Törende Prof. Dr. Hüseyin Dalgar açılış konuşması yaptı. Mezunlara seslenerek üniversitedeki zorlu süreci başarıyla tamamlamalarının önemini vurgulayan Rektör Dalgar, konfor alanlarından çıkmanın gereğine değinerek, mücadele etmeleri ve bununla beraber insanlıklarından ödün vermemeleri gerektiğini belirtti. Akif’in sözlerine atıf yapan Rektör Dalgar; ‘Allah’a dayan, saye sarıl, hikmete ram ol, yol varsa budur, bilmiyorum başka yol” cümlesini hatırlatarak gayrete aşık olmanın esas olduğunu belirtti.

Akademisyenlere Uluslararası Başarıdan Dolayı Teşekkür

Rektör Dalgar ayrıca akademisyenlerin öğrencilerin yetişmesindeki fedakârlıklarını vurguladı ve üniversitenin aldığı 5 Yıl Tam Akreditasyonun yanı sıra Times Higher Education'ın 2024 Impact Ranking’inde elde edilen uluslararası başarıyı paylaşarak emeği geçen akademisyenlere teşekkür etti. Rektör Dalgar ayrıca, MAKÜ’nün toplumsal katkıyı önceleyen, bölgesel kalkınma ve toplum refahı için projeler üreten, ödüllü bir üniversite olarak bilinmesi gerektiğini, yenilikçi eğitim modelleri geliştiren ve okul içinde okullar kuran bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Rektör Dalgar, uygulamalı eğitim modelleriyle Türkiye'ye örnek teşkil eden bir üniversite olarak MAKÜ'nün önemine de değindi.

Rektör Dalgar’dan Adalet ve İnsan Hakları Vurgusu

Rektör Dalar, dünya genelindeki zulümlere dikkat çekerek Gazze, Filistin, Doğu Türkistan ve Arakan’daki insan hakları ihlallerine karşı sessiz kalmama çağrısında bulundu ve Filistin halkına desteklerini yineledi.

Konuşmaların ardından program yedi dönem boyunca göstermiş oldukları akademik performansları ile okullarında birinci olma başarısını gösteren öğrencilere ödül töreni gerçekleştirildi. Öğrenciler ödüllerini protokol üyelerinin ellerinden aldılar. 

Editör: SELÇUK ÖÇAL