Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile hayata geçirdiğimiz işbirliği çalışmaları kapsamında mesleki eğitim alanında eğitim alan gençlerin mezun olduğu alanda istihdam edilmesini sağlamaya yönelik çalışmalara yeni düzenleme getirildi.

Meslek lisesi mezunu gençlerin mezun olduğu alanda İŞKUR’un düzenlemekte olduğu İşbaşı Eğitim Programlarına katılmaları halinde asgari ücretten %30 daha fazla tutarda cep harçlığı almaları sağlanacak. Böylece cep harçlığı tutarı günlük 653,93 TL’den 850,11 TL’ye yükseltildi. İşbaşı Eğitim programına 26 gün katılım sağlayan kişilere 22.100,86 TL (aylık) zaruri gider ödemesi yapılacak. Bu uygulamadan faydalanabilecek olan alanlar ise;

·         Elektrik-Elektronik Teknolojisi,

·         Makine ve Tasarım Teknolojisi,

·         Metal Teknolojisi,

·         Mobilya ve İç Mekân Tasarımı,

·         Motorlu Araçlar Teknolojisi,

·         Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme,

·         Gemi Yapımı alanları.

Bu uygulamadan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Mezunları faydalanabilir. Şartları uyan ve başvuru yapmak isteyen kişiler İŞKUR’a gelerek İş ve Meslek Danışmanlarından bilgi alabilir ve başvurularını gerçekleştirebilirler.

Editör: SELÇUK ÖÇAL