Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile hayata geçirdiğimiz işbirliği çalışmaları kapsamında mesleki eğitim alanında eğitim alan gençlerin mezun olduğu alanda istihdam edilmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yürütülmektedir.
 Bu bağlamda Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında toplantı gerçekleştirilerek yapılacak çalışmalar ile ilgili yol haritası belirlenmiştir.
 Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Muhammed Özdemirci uygulanacak olan İşbaşı Eğitim Programı protokolünün Meslek Lisesi Mezunu olanlara çok faydalı olacağı ve bunun ile ilgili çalışmaların hızlı bir şekilde yürütüleceğini belirtti.
 Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yunus Emre Akalın ise İŞKUR olarak, Meslek Lisesi Mezunlarının İşbaşı Eğitim Programlarına katılmaları halinde asgari ücretten %30 daha fazla tutarda cep harçlığı almaları sağlanacaktır. Böylece cep harçlığı tutarı günlük 653,93 TL’den 850,11 TL’ye yükseltilerek İşbaşı Eğitim programına 26 gün katılım sağlayan kişilere 22.100,86 TL (aylık) zaruri gider ödemesi yapılacağını belirten İl Müdürümüz Yunus Emre AKALIN meslek lisesi mezunu gençlerin İŞKUR’un sunmuş olduğu İşbaşı Eğitim Programlarına katılımlarını arttırmaya yönelik destek mekanizmaları kurumumuz tarafından uygulamaya geçirilmiş olup bu işbirliği çalışmaları kapsamında mesleki eğitim alanında eğitim alan gençlerin mezun olduğu alanda istihdam edilmesini sağlamak ve iş hayatına girişlerine destek olmak bizleri mutlu etmektedir, ifadesini kullandı.
Meslek Lisesi Mezunu gençlerin mezun olduğu alanda Bu uygulamadan faydalanabilecek olan alanlar ise;
* Elektrik-Elektronik Teknolojisi,
* Makine ve Tasarım Teknolojisi,
* Metal Teknolojisi,
* Mobilya ve İç Mekân Tasarımı,
* Motorlu Araçlar Teknolojisi,
* Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme,
* Gemi Yapımı alanlarıdır.
Bu uygulamadan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Mezunları faydalanabilir. Şartları uyan ve başvuru yapmak isteyen kişiler İŞKUR’a gelerek İş ve Meslek Danışmanlarından bilgi alabilir ve başvurularını gerçekleştirebilirler.

Editör: SELÇUK ÖÇAL