Dolandırıcılıkta sınır tanımayan dolandırıcılar şimdi de sosyal medya platformlarını kullanarak “Hızlı ve kolay tapu randevusu” gibi başlıklarla bağlantılara tıklatmak kaydıyla ‘oltalama’ yöntemi ile bilgilerinize ulaşabiliyorlar.

Burdur İl Emniye Müdürlüğü’de bu hususta vatandaşları uyararak, aldatıcı nitelikteki bağlantılara tıklanmamasını isteyerek, yönlendirilen sahte sitelere de herhangi bir işlem ya da ödeme yapılmaması hususunun altını çizdi.

Son günlerde sıklıkla kullanılan ve yüzlerce insanın  mağdur edildiği, dijital mecralarda tapu işlemleri ve randevu alma vaadiyle dolandırıcılık faaliyetlerinin yapıldığı iade edilirken, tüm bunlardan korunmak ve bundan sonra bilgileriniz ele dahi geçirilse bunların önüne geçilebilecek bir yöntem duyuruldu.

TAPU TELEFON BİLGİLERİ BEYAN

Artan dolandırıcılık olaylarına bağlıolarak yapılan uyarıda dolandırıcılıklara karşı basit ve tam anlamıilegüvenli bir yöntem olan Tapu Telefon Bilgileri Beyanı vatandaşlara anlatıldı.

TEK TUŞLA ADINIZA YAPILABİLECEK

TÜM İŞLEMLER SİZE MESAJLA GELECEK

Tapu dolandırıcılarına karşı basit ama güvenli bir yöntem sağlayan Tapu Telefon Bilgileri Beyan’ı da onlardan biri. Bu yöntem sayesinde e-devletten yapılacak küçük bir işlemle vatandaşların üzerine kayıtlı taşınmazı koruması altına alması çok basit. Tapuda kayıtlı taşınmazların üzerinde başlatılan herhangi bir işlem ile alakalı kişileri bilgilendirmek için hazırlanan bu yeni uygulama ile tek bir mesajla gayrimenkulü koruma altına almak mümkün.

PEKİ NE YAPILMASI GEREKİYOR?

Bunun için yapmanız gereken sadece www.edevlet.gov.tr ‘a girip, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Tapu Telefon Bilgileri Beyan kısmına girdikten sonra karşınıza çıkacak ekranda beyan edeceğiniz telefon bilgilerini takbiste TC kimlik numarası kayıtlı olan tapu kaydınızla eşleştirmek. Onayladıktan sonra da cep telefonu numaranızı ilgili alana yazarak kaydetmek. Bu prosedürü tamamladıktan sonra, bu yeni uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye kısa mesaj (SMS) yoluyla bilgi veriliyor. Böylece tapu üzerinde yapılan işlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma engel olabiliyor.

Tapu işlemleriniz için https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresinden detaylı bilgi edinebilir ve resmî işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İPOTEK VE HACİZLERE DE DUR DİYEBİLİRSİNİZ

Mülkünüzün sizden habersiz satılamayacağı gibi bu yeni uygulama sayesinde ipotek ve haciz gibi işlemlerde size kısa mesaj yoluyla anında gelecek. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü yetkilileri uygulamanın tapuda işlem güvenliğini önemli ölçüde artırdığına dikkat çekerken, vatandaşın taşınmazla ilgili diğer konularda da bilgilendirileceği ifade edildi.

Editör: SELÇUK ÖÇAL