Burdur’un Çavdır İlçesinde Kapan Gediği mevkiinde sit alanı olduğu ifade edilen bir alanda kepçelerle kaçak kazı yapıldığı ve tel örgülerle çevrildiği iddiaları gündemi meşgul ediyor.

Burdur’un Çavdır İlçesinde bulunan ve Kapan Gediği mevkii adı verilen, içerisinde tarihi kalıntıların bulunduğu alan son günlerde farklı iddia ve söylemlerle anılıyor. Sosyal medyada da bazı vatandaşlarca görüntüler ve videolar paylaşılırken, kepçelerle kaçak kazıların yapıldığı ve çevresinin de tel örgüyle çevrildiği ifade ediliyor.

Alan içerisinde tarihi kalıntıların ve mezarların resimleri paylaşılırken, görüntülerde kepçeyle kazılan yerlerin resimleri de bulunuyor. Paylaşılan bir videoda vatandaş yıllarca bu alanda çobanların hayvanlarını otlattığını, gariban vatandaşların da yakacak odununu temin ettiğini ifade ederken, şimdi ise tel örgüyle buraların çevrildiğini ve ağaçların da kesildiğini ifade ediliyor.

Yetkili mercilerden yardım isteyen Çavdırlı halk bir an önce bu alanda yapılmak istenen işgalin ve tahribatın sonlandırılması ve hukuki işlemlerin başlatılmasını istiyor.

Editör: SELÇUK ÖÇAL