Burdur il sınırları içerisinde yapılacak düğün, kına gecesi, sünnet merasimi, gelin çıkarma, nişan, asker uğurlaması vb. etkinliklerle ilgili uyulması gereken usul, esas ve yasaklar hakkında Burdur Valiliği Vali Türker Öksüz imzası ile bir genelge yayınladı. 
Yayınlanan genelgede kamu güvenliği, düzenin korunması amacı ile düğün, kına gecesi, sünnet merasimi, gelin çıkarma, nişan, asker uğurlaması vb. etkinliklerde uyulacak usul ve esaslar belirlenirken, uymayanları kapsayacak idari para cezalar belirlendi. Genelge 7 Haziran 2024 itibari ile yürürlüğe girdi. 


İŞTE O USUL, ESAS VE YASAKLAR...


a. Etkinlik sahipleri tarafından, etkinliğin yapılacağı yer (açık veya kapalı alan) ve zaman, etkinliğin yapılacağı yerdeki kolluk kuvvetlerine (Jandarma/Emniyet) öncesinden dilekçe ile bildirimde bulunulacaktır.
 b. Dilekçe ile bildirimde bulunmaksızın herhangi bir etkinlik yapılması yasaktır. Bildirimde bulunulmasından etkinlik sahibi ile etkinlik yapılacak yerin işletmecisi sorumludur.
 c. Etkinlik sahiplerine izin verilirken etkinlikte silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin taahhütname alınacaktır.
 ç. Düğün, kına gecesi, sünnet merasimi, gelin çıkarma, nişan, asker uğurlaması vb. etkinliklerin yapılacağı yer ve çevresinde, mülki idari makamlardan izin alınmadan havai fişek, gökyüzüne bırakılan ve yangın tehlikesi yaratan cisimlerin (Dilek Feneri, Dilek Balonu, Uçan Fener vb.) atılması, bırakılması ve kullanılması yasaktır.
d. Düğün, kına gecesi, sünnet merasimi, gelin çıkarma, nişan, asker uğurlaması vb. etkinliklerin yapılacağı yer ve çevresinde her türlü ateşli silah kullanılması durumunda etkinlik sahibi ile etkinliğin yapıldığı yerin işletmecisi sorumludur.
e. Kamu güvenliği ve esenliğinin sağlanması amacıyla gerçekleştirilecek her türlü etkinlikler hakkında yukarıda belirtilen maddelerin takibi ve kolluk kuvvetlerine (Jandarma/Emniyet) bildirilmesinden etkinliğin düzenleneceği yerin mahalle/köy muhtarı da ayrıca sorumludur.
f.  Kamu personelinin, katıldığı etkinliklerde silahı ile havaya ateş açtığının tespit edildiği durumlarda ilgili kamu personeli hakkında derhal disiplin işlemlerine başlanılacak, bu kamu görevlileri hakkında gerekli yasal işlem uygulanacaktır. Bu sebeple etkinlik sahipleri tarafından, silahı ile havaya ateş eden kamu personelini kolluğa bildirecektir.

CEZAİ HÜKÜMLER

Madde 5- 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11’nci maddesi gereğince, bu genelgeye uymayanlar hakkında fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32’nci maddesi gereği işlem yapılacak.

Editör: SELÇUK ÖÇAL