Burdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi tarafından el sanatları, resim, giyim ve nakış ürünlerinin sergilendiği Hayat Boyu Öğretmen Haftası Sergisi açıldı.

Her yıl 1-7 Haziran tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kutlanan Hayat Boyu Öğretmen haftasında halk eğitim merkezinin kursiyerlerinin hazırladıkları el emeği göz nuru ürünler Burdur Öğretmenevi İstasyon Şubesinde görülebilecek.

1 YILDA 34 BİN KURSİYER

2023 Eylül ayından bu yana Halk Eğitim Merkezi’nde 1.598 kurs açıldığını ifade eden Burdur Valisi Türker Öksüz, “34 bin yedi yüz elli bir kursiyerin bu kurslara katılım sağladığını belirterek kursiyerlerin aynı zamanda kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını yaşatmaya devam ettiklerini ve gelecek nesillere bu değerleri aktarma noktasında büyük rol oynadıklarının altını çizdi. Öksüz konuşmasında; “Efendimiz  “İki günü aynı olan zarardadır” buyurarak bu hakikati ifade etmiştir” dedi.

“GELENEKSEL EL SANATLARIMIZ BURADA YAŞATILIYOR”

Bütün kursiyerlerimizi tebrik ederek sözlerine devam eden Vali Öksüz, “ Burada el emeği göz nuru eserler var. Hayat Boyu Eğitim prensibi çerçevesinde her yaştan her eğitim seviyesinden vatandaşımıza, bilgi ve becerisini arttırmak isteyen bir meslek edinmek isteyen herkese Halk Eğitim Merkezlerimiz aracılığıyla ulaşıyoruz. Kursiyerlerimiz aynı zamanda kendi aile bütçelerine katkı sağlıyorlar, burada ürettikleri ürünlerin satışlarından bir ekonomik girdi sağlıyorlar. Bu sergilerin bir önemi de kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı yaşatmak ve bu kültürümüzün parçası olan el emeği göz nuru eserleri gelecek nesillere aktarmaktır.”

Editör: SELÇUK ÖÇAL