Süt firmalarının bayram süresince üreticinin üretmiş oluduğu sütleri almayarak bayramı zehir ettiklerini ifade eden Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal özel, "Üreticilerimizin üretmiş olduğu sütleri bazı firmaların bayram tatili boyunca almayacaklarını, bazı firmaların ise  normal günde pazarlanan fiyatın %50 altından satın alacakları haberini ilgili firma yetkililerinin üreticilerimize sözlü olarak iletmiş olduklarını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. 

Haziran ayı içerisinde üreticiden alınan süt fiyatları ülke genelinde 0,50 krş. ile 1 TL arasında düşürülmüştür.
Süt fiyatları ucuzlarken, geçtiğimiz günlerde süt ürünlerine %17 ve %20 oranlarında zam yapılmasının gerekçesi hammaddeden kaynaklanmamaktadır.

Hammaddede, asgari ücrette, enerjide ve lojistikte bir fiyat artışı olmadığına göre bu zam nerden çıkmıştır? Bu arada tereyağında yağ oranı %80 ila %82 bandında iken bazı firmaların bu oranı %67-%68’e kadar düşürdükleri yani maliyetleri daha da aşağıya çektiklerini gözlemlemekteyiz.


Çiftçilerimizin maliyetine bakmadan süt fiyatını istedikleri bantta belirleyen firmalar, tek taraflı hareket ederek süt alış fiyatlarını ve süt ürünlerinin satış fiyatlarını kendileri belirlemektedir. Üreticinin hakkı gasp edilirken tüketici de süt ürünlerini pahalıya tüketmektedir.

Süt üreticilerinin bu mağduriyetlerinin giderilebilmesi için devletin ilgili birimleri tarafından acilen düğmeye basılması gerekmektedir."

Editör: SELÇUK ÖÇAL