KAMPANYA YARIŞI ve İNDİRİM BEKLENTİSİ

GSR tescili olmayan araçların satışına izin verilmemesi, bayiler ve distribütörleri harekete geçirdiği ifade edilerek ellerindeki araçları eritmek isteyen firmalar çeşitli kampanyalar düzenliyorlar ve satışlarını artırmaya çalıştıkları ve belirli bir tarihe kadar araçları satamazlarsa, alternatif satış yöntemlerine başvurabileceklerini düşünüyorlar.

GSR II Regülasyonu Nedir?

GSR II(General Safety Regulation), köklü bir değişiklikle araçların daha güvenli olmasını sağlayacak, standart güvenlik donanım paketlerini ekleyerek üretim yapmaları yönünde yapılmış düzenlemelerin tümünü ele alan güncelleme.
Bu güncellemeyle birlikte bir çok araç üreticisi bu standartlara uyacağını bildirmiş ve hazırlıklarını yapmaya başladı. Bu yönetmeliğe uygun üretilen araçlar 7 Temmuzdan sonra tescil alabilecekken, uygun olmayanlara gerekli izin ve tesciller verilmeyecek.

GÜVENLİ ARAÇLAR PİYASADA OLACAK
Tüketicilerin daha güvenli araçlara binmesinin yolunu açacak olan uygulama ile  bu teknolojileri üst donanım veya premium modellerinde kullanılarak satışı yapılan araçlarda,  Avrupa Birliği GSR II regülasyonu ile birlikte bu güvenlik donanımları standart hale getirilecek. Üreticiler ise bu donanım 

GSR II KAPSAMINDA OLAN GÜVENLİK DONANIMLARI NELER?
1. Acil Durum Frenleme Asistanı (Front Assist)
2. Sürücü Yorgunluk Algılama Sistemi
3. Alkol Kilidi Hazırlığı
4. Kaza Veri Kaydedicisi
5. Ani Frenleme Durumunda Otomatik Yanan Flaşörler
6. Yaya Koruması İçin Safety Glass Özellikli Ön Cam
7. Akıllı Hız Yardımı ve Trafik İşareti Algılama Sistemi
8. Şerit Takip Asistanı (Lane Assist)
9. Geri Görüş Kamerası veya Arka Park Mesafe Sensörü
10. Kör Nokta Uyarıları ve Lastik Basıncı İzleme Sistemleri

Editör: Alihan Akın