Burdur’da yeni Devlet Hastanesi karşısında bulunan 8 eczacı, geçtiğimiz günlerde AK Parti Meclis üyelerinin yapmış olduğu basın açıklamasında ‘şanslı 8 eczane’ ithamlarının gerçeği yansıtmadığını duyuran bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Burdur’da geçtiğimiz günlerde Yeni Devlet Hastanesi’nin arka tarafına yapılacak olan 21 iş yeri planı CHP’li meclis üyelerinin çekimser oy vermesi üzerine kabul edilmemişti. Bunun üzerine AK Parti Meclis Üyelerinin yapmış olduğu basın açıklamasında, bölgenin yalnızca şanslı 8 Eczacıya bırakıldığını ifade etmelerinin üzerine bugün Devlet Hastanesi önünde ‘şanslı’ ithamlarına karşılık olarak 8 eczası basın açıklamasında bulundu.

Eczane sahipleri adına konuşan Eczacı Canan Erçin:

Bir parti meclis grubunun yapmış olduğu basın bildirisinde yazılan ve iddia edilen olaylar gereği '8 Şanslı Eczane' ithamı gerçeği yansıtmamaktadır.  Temmuz ayında 3 farklı oturumda 40 tan fazla katılımcı ile yapılan kamuya açık ihaleler, toplamda 80 milyon TL bedelle bu eczanelere satılmıştır. Bu 80 milyon TL'de belediyede kamu yararına kullanılmıştır. Hepsinin belgeleri şahıslarda ve belediyede mevcuttur. 5 yıl önce Yeni Burdur Devlet Hastanesi için bu bölgenin uygunsuzluğunu Burdur Eczacı Odası aracılığı ile tüm eczacılarımız tarafından dile getirilmiştir. Yaşanılabilecek mağduriyetler konusunda öngörülü olarak yeni iş yeri talebinde bulunulmuştur. Ancak yapılan başvuru ve taleplerimiz göz ardı edilerek cevapsız kalmıştır. Belediye bu mağduriyeti tespit edip bu 8 dükkânın yanında Bahçeşehir Koleji önündeki arazileri kamu menfaati için parselleyerek satmıştır. Yaklaşık 70 dükkân bu bölgede projelendirilmiştir. Dolayısı ile çok az bir zamanda bu bölgedeki eksikliğin giderileceğinden eminiz.” Dedi.

“DÜKKANLARIN ŞANS ESERİ BİZLERE NASİP OLMADI”

Açıklamanın devamında bahse konu 8 eczane’nin mecbur bırakıldığı ‘şanslı’ ithamı gerçeği yansıtmağını dile getiren Erçin: “Her hasta istediği eczaneden hizmet almakta özgürdür. Sonuç itibari ile bu dükkanların şans eseri bizlere nasip olmadığının belgeleri elimizde mevcuttur. Bunun aksini iddia eden kişi ve kuruluşlar resmi mercilere müracaat etmek yerine bunu siyasi bir platforma taşıyıp kişileri haksız yere itham ederek kamu vicdanına ters düşmüştür. Eczacılarımıza yapılan bu çirkin iftirayı kınıyor ve tarafımızdan özür dilemeye davet ediyoruz. Bizler hiç bir siyasi partinin seçim malzemesi olmayı kabul etmiyoruz.” İfadelerini kullandı.