Vali Türker Öksüz yayınladığı mesajda "

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Vatanımız için Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nın kıvılcımını ateşlediği, Aziz Milletimizin kahramanlık destanları yazarak gerçekleştirdiği Millî Mücadelenin en önemli dönüm noktası olan 19 Mayıs’ın 105’inci yıldönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. 

Tarihin tozlu sayfalarına gömülmek istenen Kadim Milletimizin, her türlü zorluğa göğüs gererek canı pahasına, vatanına ve bayrağına yönelen tehditleri, azim, cesaret ve kararlılıkla verdiği mücadele ile bertaraf etmesi, makus talihimizi değiştirmiş, aynı zamanda mazlum toplumlara da örnek teşkil etmiştir. 

Sevgili Gençler,

Tam bağımsız ve müreffeh bir vatan için çetin mücadeleye giden yolun ilk adımı ve Atatürk’ün gençlere duyduğu güveni simgeleyen 19 Mayıs’ın, Bayram olarak ilan edilmesi, Ülkemizin geleceği, mimarı olacak sizlere büyük bir sorumluluk yüklemiştir.

Geçmişte vatanın kurtarılması için ödenen bedeller, gösterilen emsalsiz fedakarlıklar sayesinde temelleri atılan, Cumhuriyet’le taçlanmış bağımsız Devletimiz, bugün yarınlarına güvenle bakan, umutları ve hedefleri olan, tarihi parlak, geleceği aydınlık bir ülkedir. 

Geleceğin Türkiye Cumhuriyeti, bilgi çağının gereksinimlerini taşıyacak siz gençlerin elinde şekilleneceğine, Cumhuriyetimizin hedeflerine sizlerle ulaşacağına olan inancımız ve güvenimiz tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, böylesi tarihi ve anlamlı bir günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın bütün kahramanlarını, Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş olan tüm Gazilerimizi rahmet, minnet, saygı ve şükranla anıyor; geleceğimizin güvencesi olan tüm gençlerimizin, Burdurlu hemşehrilerimin ve Aziz Milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten duygularla kutluyorum." dedi.

Editör: Alihan Akın