Vali Öksüz, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara ve ilgili kurum yöneticilerinin katılımıyla İl Sağlık Müdürlüğü sekretaryasında gerçekleşen toplantıda, uyuşturucu, alkol, tütün gibi madde bağımlılıklarının yanı sıra kumar, teknoloji bağımlılığı davranışsal bağımlılıklarla mücadele kapsamında İlde yürütülen çalışmalar kapsamlı şekilde değerlendirildi.

Bir önceki toplantı kararları ve bu kapsamda yapılan çalışmaların ilgili kurumlar tarafından sunumlarla anlatıldığı toplantı, gündeme alınan yeni maddelerin görüşülerek karara bağlanmasının ardından sona erdi.

Bağımlılıkla mücadelenin sadece Ülkemizde değil Dünyanın gündeminde olan en önemli konuların başında geldiği belirten Vali Öksüz, 2019/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında ciddi çalışmaların yapıldığı, politikaların geliştirildiği bu önemli konuda; bizlerinde İlimizde gereken önemi ve hassasiyeti, tedbir ve çalışmaları en üst seviyede planlayarak uygulamaları gerektiğini ifade etti.

Vali Öksüz toplantıda yaptığı konuşmada, “Bugün bağımlılıkla mücadele kurulunun 2024 yılı ilk toplantısını yapıyoruz. Malum bağımlılıkla mücadele deyince her türlü bağımlılığı kastediyoruz. Elbette bunun içinde alkol, tütün, uyuşturucu gibi maddelerin yanında, teknoloji bağımlılığı, kumar bağımlılığı ya da davranışsal bağımlılıklar gibi çok çeşitli alanlardaki bağımlılıkları kastediyoruz. Bununla ilgili hepinizin bildiği gibi bir yüksek kurul var Cumhurbaşkanı Yardımcımızın başkanlığında orada genel politikalar oluşturuluyor stratejiler, eylem planları oluşturuluyor ve o doğrultuda çalışmalarımızı icra ediyoruz. 

Bağımlılıkla mücadele Ülke olarak sadece bizim değil Dünyanın gündeminde olan konuların başında geliyor Her geçen gün önemi artan, her geçen gün hastalığa giden bir seyir izlemesinden dolayı Bağımlılıkla mücadele ülkeler tarafından ciddiye alınan politika geliştirilen, çalışma yapılan alanlardan bir tanesi.

Tüm toplum olarak mücadele edilmesi gereken önemli bir konu. Kamu kurum ve kuruluşlar olarak bizler bu konunun bir tarafındayız ama diğer tarafında da tüm toplum var.

Dolayısı ile mücadelenin bir eğitim tarafı var, denetim tarafı var, idari yaptırım tarafı var birçok yönü var. Ama tüm bu çalışmaları eşgüdüm içerisinde yürütmek çok önemli. Umarım alacağımız kararları uygulamaya koyarak sonuç alırız ve bağımlılıkla mücadele de mesafe alırız diye düşünüyorum. En son Ankara da yapılan Valiler toplantısında Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sn. Cevdet Yılmaz bu konuya dikkat çekti. Bizlerinde bağımlılıkla mücadele çalışmalarının kendileri tarafından önemsendiğini bunlara destek vermemizin önemli olduğunu belirtti. Bunları da sizlere bu vesile ile ifade etmek istiyorum.

Geçmiş toplantılarda alınan kararlara baktım tabi bunların sonuçları ne oldu. Bunları görürsek önümüzdeki süreçte yapacağımız çalışmalar hakkında herhalde daha isabetli kararlar veririz” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü ek hizmet binasında gerçekleşen toplantıya başta Vali Türker Öksüz olmak üzere Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Vali Yardımcısı Yasin Özcan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Bozkurt, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Öner, İl Sağlık Müdürü M. Murat Erk, ilgili kurum müdürleri ve Yeşilay temsilcisi katıldı.