Türkiye İşçi Partisi Genel Merkezi Burdur adayını geri çekti. Geçtiğimiz haftalarda İl Başkanı Kadir Durmuş görevinden istifa ederek Belediye Başkan Adaylığını açıklamıştı.  Bugün ise liste seçim kuruluna verilmedi. 
Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Merkezi’nin İşçi Parti Genel Merkezi ile görüşmeler yaptığını ve adayını geri çekeceğini gündeme taşımıştık.  Edinilen bilgilere göre TİP’in Burdur Belediye Başkanı ve adayı Ali Orkun Ercengiz’e 3 madde sunduğu ve bunların kabul edilmesi durumunda desteğin verileceği ve adayın çekileceği ifade edilmişti. 
TİP kanadından resmi bir açıklama yapılmasa da destek için şart koşulan 3 maddenin kabul edilip edilmediği bilinmiyor ancak, TİP adayını şuan için geri çekmiş durumunda.
TİP Burdur İl Başkanlığı’nın Burdur Belediye Başkanı ve aynı zamanda Adayı Ali Orkun Ercengiz’den istediği söylenen maddeler;
1-    Toplum yararına çalışan muhalif oda sendika ve dernekler başta olmak üzere TMMOB, KESK,DİSK, EĞİTİM-SEN,SES, BUR-HAYDOST Vb. örgütlerden oluşan bir kurul oluşturulması. Belediyenin bu kurum temsilcileriyle işlevsizleşen Kent Konseyi’ne alternatif kurul olacak şekilde Belediye ile birlikte çalışma koşullarının oluşturulması. Bu kurulun öneri ve tavsiyelerinin belediye yönetimince dikkate alınması.
 Bu toplantıların olacağına ve taleplerin dikkate alınacağına dair hemen atılabilecek adımlar.
- Burdur Belediyesi tarafından yapılan düzenlemeyle Jeoloji Mühendisleri Odasının yetki gaspına neden olan kararın geri çekilmesi. Bu konuda Isparta 2.Daire Mahkemesi 2023/894 Esas No’lu kararla verilen yürütmeyi durdurma kararının uygulanması.
- TMMOB birimleri ile çalışma protokolü imzalanarak, 2013 yılında AKP tarafından pasifize edilen TMMOB’un imar sürecine yeniden dahil edilerek yapı imalat sisteminin şeffaflaştırılması ve Burdur Belediyesinin imar müdürlüğünde E-Ruhsat uygulamasının ivedilikle başlatılması.
-Burdur Belediyesi ile MAKÜ Hayvan Hastanesi ile daha önce olan ve iptal edilen sokak hayvanları tedavi protokolünün yeniden imzalanması
2-    Devrimci sendikalara üye olan işçilerin üzerindeki baskıların kaldırılması ve Belediye’de devrimci sendikalara kapatılan kapıların yeniden açılması.
3-     Belediye başkanının akrabalarının belediye başkan yardımcılıkları dahil hiçbir idari görevlerde olmaması.
Bu görevlerde akrabalık bağı olmayan ehil insanların görevlendirilmesi. 
İşe alımlarda Kamu yararı gözeten kurum ve kuruluşlardan işe alım kararlarında tavsiye ve önerilerin alınması.
İşe alımlardaki şaibelerin ortadan kaldırılması için mülakatların kayıt altına alınması.

Editör: Güven Yılmaz