Turizm Haftası Burdur’da İnsuyu Mağarasında yapılan etkinliklerle başladı. Etkinlikler çerçevesinde Yörük Göçü adı verilen develerle ve yöresel kıyafetlerle temsili bir yürüyüş gerçekleştirildi. Etkinliğe Valisi Türker Öksüz , Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Emre Gürsoy, Burdur İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Güder ve Burdur İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik ile daire müdürleri ve bazı vatandaşlar katıldı. 
Turizm Haftası’nın Huzur Şehri, Göller, Gönüller ve Lavantalar diyarı Teke Yöresi’nin Kültür Başkenti Burdur’umuza hayırlı olmasını diliyorum diyen Burdur Valisi Türker Öksüz Burdur’un  eşsiz doğal güzellikleri, antik kentleri, konakları, müzeleri ile adeta açık hava müzesini andırdığını ifade etti. 
BURDUR BÜYÜK BİR POTENSİYEL TAŞIYOR
Burdur’un konumu itibari ile büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Vali Öksüz, “Şehrimiz yolların ve kültürlerin kesişim noktasında yer alması münasebetiyle turizm açısından büyük bir potansiyel taşımaktadır. Bakir doğası, serin suları, çam ormanları, irili ufaklı gölleriyle doğa turizmine olanak sağlayan yapısının yanında özellikle on ikinci yüzyıldan itibaren Anadolu’nun tüm değişim süreçlerinin izlenmesine imkân veren tarihi ve kültürel katmanlarının varlığı Burdur’u bölge turizminde müstesna bir yerde konumlandırmaktadır” dedi. 
BİZİ FARKLI KILAN KÜLTÜREL DOKUMUZ 
VE DOST CANLISI İNSANLARIMIZ
Burdur’u diğer illerden ayıran en önemli özelliğin ve avantajın canlı kültürel dokumuz ve dost canlısı insanları olduğunu söyleyen Vali Türker Öksüz, “Şehrimiz, Salda Gölü başta olmak üzere UNESCO Dünya geçici miras listesinde yer alan Sagalassos ve Kibyra Antik Kentleri, Dünyanın bilinen en eski yerleşim alanlarından biri olan Hacılar Höyüğü,  kazı çalışmalarına başlanan Kremna Antik Kenti, Ülkemizin Turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası, Burdur Arkeoloji ve Doğa Tarihi Müzelerimiz, Karacaören Baraj gölü, konaklarımız, yaylalarımız, kervansaraylar, göllerimiz ve son yıllarda giderek artan Lavanta Bahçeleri ile turizm alanında dikkat çeken iller arasında almaktadır. Bu doğal güzellikler ile kültürel ve tarihi değerlerimizi en iyi şekilde tanıtarak, bu alandaki alt yapımızı gün gün güçlendirerek, Burdur’umuzu yalnız diğer şehirlerimizden değil dünyanın dört bir yanından gelecek misafirlerimiz için önemli bir destinasyon merkezi haline getirmek istiyoruz” dedi.

Editör: Alihan Akın