TÜİK enflasyon verilerini açıkladı Memur ve emeklinin gözü kulağı yapılacak zamlarda...

Nisan ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, enflasyon aylık bazda yüzde 3,18 arttı. Bu durum, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4,53, mart ayı için yüzde 3,16 ve nisan ayı için yüzde 3,18 enflasyon farkını hak ettiği anlamına geliyor.

Buna göre, memur ve emeklilerin alacağı zam oranı nisan ayı itibarıyla yüzde 18,70 olarak belirlendi. 4 aylık enflasyon farkı, nisan ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte netleşti. Bu durumda, 2024 yılında memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı da belirlendi.

Çalışan milyonlarca memur ve emekli, 4 aylık enflasyon farkını dikkate alarak güncel durumu takip ediyor. Yılda iki kez toplu enflasyon farkına bağlı olarak zam alan memur ve emekliler, 2024 yılının dördüncü enflasyon verileriyle birlikte temmuz ayındaki zam miktarlarını hesaplamaya başladı. Bu süreçte, enflasyon farkına göre memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları da belirlendi.

TÜİK Verilerini Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre, nisan ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,18 olarak açıklandı.

Buna göre; SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4,53, mart ayı için 3,16 ve nisan ayı için 3,18 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu.

Böylece nisan ayı itibarıyla memur ve emeklilerin alacağı zam şimdiden yüzde 18,70 olarak belirlendi.

Editör: Betül Ateş