İçişleri Bakanlığımız tarafından trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması, karayollarını kullananların trafik kurallarına uymaları yönündeki farkındalığının artırılması amacıyla bu sene “Hayatla Yarışılmaz” mottosuyla kutlanan trafik haftası kapsamında, İlimiz Cumhuriyet Meydanında program düzenlendi.

Şeker Meydanından farkındalık oluşturmak amacıyla geniş katılımlı yürüyüş ile başlayan program, Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programla devam etti. Burada, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi sonrası Vali Öksüz ve İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik tarafından konuşma yapıldı.

Vali Öksüz, beraberinde protokol üyeleri ile birlikte Emniyet, Jandarma, AFAD ve İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekibi ile Belediye Kurtarma Ekibi (BAK) tarafından alanda kurulan stantları gezerek kullanılan ekipmanlarla ilgili bilgi aldı.

Programın devamında, taşınabilir trafik eğitim parkında öğrencilere uygulamalı eğitim verilmesi sonrası Alkol simiyasyon gözlüğü bilgilendirme faaliyeti ve Yayalar Kırmızı Çizgimiz mottosu kapsamında Vali Öksüz, kırmızı yaya çizgisi boyaması yaptı.

Vali Öksüz yaptığı konuşmada, “Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de mayıs ayının ilk cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü” kabul edilmekte bugünün başlangıç kabul edildiği hafta “Karayolu Trafik Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda 04-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın trafik bilincini geliştirmek üzere çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. Hayatın her alanında olduğu gibi trafikte de en önemli unsur insan olduğundan, öncelikle bilinçlendirme, bilgilendirme ve eğitimlere ağırlık vereceğiz.

Amacımız her yaştan yurttaşımızın dikkatini trafik ve trafik güvenliği konusu üzerine dikkatini çekerek, bu konuda daha duyarlı bir topluma ulaşmaktır.

Trafik kurallarına uymak uygar bir toplumun olmazsa olmazıdır. Kurallara riayet eden bir toplum yapısına kavuşmamız, trafik kaynaklı sıkıntılarımızın tamamını çözmese de olumsuzlukları büyük oranda engellememize vesile olacaktır. Buna yürekten inanıyoruz.

İçişleri Bakanlığımız tarafından bu yıl “Hayatla Yarışılmaz” kampanyasıyla kutlanacak haftanın, İlimiz ve Ülkemiz trafik güvenliğine fayda sağlamasını açısından hayırlı olmasını diliyorum. Aynı zamanda trafikte yaya güvenliğine dikkat çekmek adına başlatılan “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir” ve “Trafikte Her Yıl Daha İyiye” kampanyalarını da etkin bir şekilde İlimiz genelinde devam ettireceğiz.

Araçların insanoğlunun hizmetine sunulma tarihi tekerleğin icadıyla başlar. İlk motorlu araçların piyasaya sürülmesi ve seri üretimin gerçekleştirilmesiyle de kısa sürede otomobil günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Bu durum hayatımızı kolaylaştırıcı etkileri yadsınamasa da günlük hayat içerisinde trafik ciddi bir problemdir ve her gün tekrarlanması sebebiyle kalıcı çözümlere muhtaçtır.

Ulaşım sorunu olmanın ötesinde çevresel ve sosyal bir sorun olan trafik, birçok konu da şehirlerimizin yaşanılabilirliğini azaltmaktadır. Mikro ölçekte düşünüldüğünde maddi hasarlı, yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarının yaşanması sebebiyle toplumun yapı taşı olan insan öznesinin kayıpları endişe verici bir hal almak da ve hayatımızı maddi ve manevi derinden etkilemektedir.

Bu sorunların üstesinden gelmek çeşitli önlemler alınmasıyla mümkündür. Toplu taşıma sistemlerinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, erişilebilir, ekonomik ve çevre dostu bu seçeneğin geniş kitlelerce tercih edilerek özel araç kullanımına lüzum halinde başvurulması niceliksel rahatlamanın anahtarı kabul edilebilir.

Şehir planlaması ve trafik yönetiminde akıllı teknolojilerin kullanımı, trafik akışını izlemek, yoğunluğunu azaltmak ve kazaları önlemek bağlamında çok kıymetli uygulamalardır.

2021-2030 yılları arasında trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının % 50 oranında azaltılmasını hedefleyen “2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ile Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı”, Cumhurbaşkanlığı genelgesi olarak resmi gazete de yayınlanmış, bu suretle devletimizin trafik sorununun yıkıcı etkilerine karşı hazırladığı gerçekçi bir kılavuz işe koşulmaya başlanmıştır.

Ülkemizde toplam 29.833.486 kayıtlı araç bulunmakta ve 35.725.782 sürücü belgeli vatandaşımız mevcuttur. İlimizde 166.468 taşıt ve 145.641 kayıtlı sürücü belgeli vatandaşımız bulunmaktadır. Nüfus oranına göre ilimizde araç sayısı Türkiye ortalamasının üzerindedir.

Her yüz kişiye düşen taşıt sayısı bakımından 54.1 oranla ülke sıralamasında Muğla ilinden sonra 2. sırada yer almaktayız. Yoğun bir geçiş noktası olan ilimizde 2023 yılı içerisinde toplam 16.934.101 aracın giriş çıkış yaptığı düşünülürse meselenin ciddiyeti daha iyi anlaşılacaktır.

Trafik kurallarına uymak, trafikte daha saygılı olmak ve alternatif ulaşım yöntemlerini tercih etmek gibi davranışlar, trafik sorununu hafifletmede önemli bir rol oynayabilir.

İlimizde karayolları trafik güvenliği ile ilgili olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız koordineli bir şekilde kazaların önlenmesi ve bundan doğan olumsuz sonuçların en alt düzeye indirilmesi için yoğun çaba göstererek 7/24 çalışmalarını sürdürmektedir.

Trafik Haftası dolayısıyla, bütün vatandaşlarımızı trafik konusunda daha duyarlı davranmaya, karşılıklı saygı çerçevesinde belirlenmiş kurallara azami ölçüde uymaya davet ediyor, kazasız günler temennisiyle tüm vatandaşlarımızın ve görevlilerimizin “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftasını” kutluyorum” dedi.  

Programa başta Vali Öksüz olmak üzere, Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, Belediye Başkan Yardımcısı Hülya Erarslan, kurum müdürleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve ilgili kurum personeli katıldı.

Editör: Alihan Akın