Şehit Akif Altay İlk öğretim okulu öğretmeni Nazife Altın konu ile ilgili yaptığı açıklamada  "isminin  çalıştıkları okulda yer almasından büyük bir gurur duyduğumuz 15 Temmuz şehidimiz Akif Altayı mezarını öğrencilerimizle bereber ziyaret ettik. Öğrencilerimiz beraber karar alıp bize ilettiler. Çok gururlandım. Öğrencilerimizle beraber  böylesi güzel bir bayramda ,gençlere  Atatürk tarafından emenet edilen bu ülke için canlarını veren şehitlerimizi ziyaret etmek güzel.Kim ne derse desin gelecek emin ellerde,gençler bunun farkında. Şehidimizin mezarını ziyaret ederek bu vatan uğruna, ülkemizin daha güçlü olması için gözlerini kırpmaksızın hazır olduklarını gösterdiler. Gençler geçmişine atalarına ve şehitlerine ne kadar çok sahip çıkarsa ülkemiz o denli güçlü ve emin adımlarla ilerler" dedi.

Şehit Akif Altay İlköğretim okulu öğrencilerinden Yiğit Bulut konu ile ilgili "Bugün bizim gençlerin bayramı,okulumuzda hergün ismini okuduğumuz,resmini her zaman gördüğümüz bizim için canını vermiş Akif amcamızı ziyarete geldik, dualar ettik. Gençler olarak ülkemiz için ne kadar duyarlı olduğumuzu göstermek için arkadaşlarla Akif amcamızın mezarını ziyaret etmek istediğimizi söyledik öğretmenimizde kabul etti. Bugün tüm şehitlerimiz için dua ediyoruz. Hiç bir zaman unutmayacağız. Biliyoruzki şehitlerimize olan borcumuzu ülkemiz için çok çalışıp ödeyeceğiz" diyerek duygularını dile getirdi.

Şehit Akif Altay İlköğretim okulu öğrencilerinden Nehir Karasakal yapılan etkinlik ile ilgili ifadesinde "Ataürk’ün Samsun’a ayak basmasının 105. Yıldönümünde ,bizlere armağan edilen bu günde,Akif amcayı ziyaret ediyoruz. Gençler hayatın her anında yer olduğunu, ülkemiz için gelecek için hazır ve duyarlı olduğumuzu göstermek için buraya geldik. Bir zamanlar Akif amcada gençti, ülkesi için hayalleri vardı, şehitlik mertebesi ile en büyük ünvanını alarak şu an bizim için ülkesi için hayatını verdi. Biz bu biliçle farklı bir etkinlikle bayramımıza anlam kattık. Biliyoruzki bizler rahat nefes alıyorsak birileri bizim için nefes vermiştir. Bu biliçle dualarımızı Akif amca ve tüm şehitlerimiz için ettik" diyerek belirtti.

Editör: Alihan Akın