Orman Baş Mühendisi AdemTevent farklı söylem ve projeleri ile MHP İl Genel Meclis Adaylığını açıkladı. Koltuk ya da makam peşinde değilim diyen Tevent, teknik bilgi ve bilgi birikimi ile makama değer kazandırmak önceliğim olacak dedi.

İl Genel Meclis’inde teknik insanların bulunması gerektiğine inanıyorum diyen AdemTevent, köyler ve köylü için doğru projeler üretilmesi gerektiğini söyledi.

Bomba15 Haber sitesi genel yayın yönetmeni Selçuk Öçal’ı ziyaret ederek hedeflerini sıralayan AdemTevent öncelikleri hakkında da kısa bilgiler verdi.

Atık yönetimi başta olmak üzere köylerde ormanlık alanların katma değeri olan ağaçlar dikilmesi, yol kenarlarına sosyal tesis ve yöresel alışveriş noktalarının oluşturulması ve Köy muhtarları derneğinin kurulması gibi önemli bazı projelerini paylaştı.

ATIK YÖNETİMİ

İl Özel İdaresi’nin öncülüğünde, köylerde çöplerin geri dönüşüme kazandırılmasına yönelik olarak bir adım atmak istiyorum. Tüm köylerden toplanacak atıklar, daha büyük geri dönüşüm merkezlerinde işlenerek kazanca dönüştürmek ve elde edilen gelirin köylere eşit olarak dağıtılmasını sağlamak.

ORMANLIK ALANLARIN AĞAÇLANDIRILMASI

Ormanlık alanların ya da orman vasfını yitirmiş bölgelerin katma değer sağlayarak ağaçlarla, mesela badem, ceviz gibi ağaçların dikimi yapılarak bunlardan elde edilecek ürünü köylüye gelir kapısı haline getirebiliriz.  Bu alanların bakımını yine köylümüz yapacak ve elde ettiği ürünle de kendisine bir gelir kapısı yaratacak.

SOSYAL TESİSLER ve YÖRESEL ÜRÜN PAZARLARI

Burdur’umuz binlerce aracın geçiş yaptığı önemli bir güzergâha sahip. Yol kenarlarına yine İl Özel İdaremizin öncülüğünde içerisinde tüm muhtarlıklarımızın da ortak olacağı bir şirket yapısı kurularak yol kenarlarına sosyal tesisler ve yöresel pazarlar açmalıyız. Açacağımız bu alanlar ile yine ihale ile özel şirketlere işletmeciliğini vermeliyiz.

KÖY EKMEĞİ PROJESİ

Yine İl Özel İdaremiz ve tüm muhtarlarımızın ortağı olduğu fırınlar açarak, tüm köylerimizde bulunan market ve bakkallarda ürettiğimiz ekmek ve unlu mamullerin satışını daha uygun fiyatlara yapmamız mümkün.

YAĞMUR SUYU PROJESİ

Bölgemiz kuraklıkla mücadele veriyor ve su kaynaklarımız git gide tükenmeye başladı. Antalya’da birkaç bölgede öncülüğünü yaptığım bazı yağmur suyu depolama projesinde başarıya ulaştık. Burdur’umuzun köylerinde de yağmur suyunu depolayarak sulama da kullanmamız mümkün.  Yağmur suyunu daha verimli hale getirmek köylümüz açısından ucuz sulamanın, ülkemiz açısından da kuraklığın önüne geçilmesinin bir çaresi olabilir.

AMAÇ ÜRETMEK ve KAZANMAK

Anlattığı projelerin tamamında üretime dikkat çeken MHP İl Genel Meclis Adayı AdemTevent İl Özel İdaresinin rutininin dışına çıkmasının gerektiğinin altını çiziyor. Muhtarların ve Belediyelerin de ortağı olacağı iştiraklerle tüm bu projelerin hayata rahatlıkla geçebileceğini söyleyen Tevent, üreten ve ürettiğinden paylaşarak gelir elde eden bir Burdur mümkün dedi.

Adem Tevent kimdir?


Adem Tevent 1990 yılında Iğdır’da doğdu. İlk orta ve lise öğrenmini Iğdır’da yaptı. Yüksek öğrenimini Bartın Üniversitesi Orman Fakültesinde yaptı. 
Özel sektörde 2011 yılında kendi sektöründe işe başladı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığında geri dönüşüm fabrikasında şeflik yaptı. İstifa ederek ormancılık üzerine kendi şirketini kurdu. Orman teşkilatında bel kemiği olan amenajman (planlama) biribinde çalışan  Türkiye genelinde 44 kişiden biri olarak ülke ormanlarının geleceğine yön veriyor. 
2017 yılında Burdur Kışla Köyünde evliliğini yaparak Burdur’a yerleşti.  Yıllarca aktif olarak Milliyetçi Hareket Partisi çatısı altında siyaset yaparak farklı kademelerde görevler aldı.
Son olarak Burdur MHP İl Başkan Yardımcılığından istifa ederek MHP Burdur İl Genel Meclis Adayı oldu.

Editör: Güven Yılmaz