Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Mehmet Şimşek'in yaptığı yazılı açıklama şöyle :

"Yukarı Pazar, Anadolu Selçuk döneminden günümüze kadar uzanan geçmişiyle Burdur’un en önemli tarihi miraslarından biridir. Yakın dönemde ise 1980’lere kadar Yukarı Pazar sadece Burdur’un değil, bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biri konumundaydı. Ne yazık ki, bu ticari alanımız geçen yıllar içerisinde cazibesini yitirdi. Sokakları ve dükkanları ıssızlaştı. Köklü bir tarihe sahip olan bu ticari alanımız zenginliğini ve bereketini kaybetti ve sahipsiz kaldı.

Yukarı Pazar’ın bu ıssızlığına ve sahipsizliğine son vermek için yeni dönemde Burdur Belediyesi olarak kolları sıvayacak, bu ticari alanımız yeniden o eski bereketli, neşeli günlerine kavuşturacağız.

Peki bunu nasıl başaracağız?

Ulu Camiyi merkeze alarak, Yukarı Pazar’ı tarihi dokusuna uygun bir mimarı anlayışla yeniden ayağa kaldıracağız.

Öncelikle Yukarı Pazar’daki mevcut belediye binamızın yerine sosyal ve ticari bir mekân inşa edeceğiz. Bulunduğu alanın tarihi dokusuyla bütünleşerek, Yukarı Pazar’a bambaşka bir hava katacak olan bu mekânın içinde ve çevresindeki sokaklarda yöresel mutfağımızın ve ürünlerimizin imalat ve satış noktaları yer alacak. Unutulmaya yüz tutmuş meslekler için de dükkân ve atölyeler burada olacak. Halkımızın her türlü ihtiyacına cevap verecek modern mağazalara, son kattaki şehir manzaralı bir panoramik restoran ve kafe de eşlik edecek.

Böylece Yukarı Pazar Kültür ve Turizm Temalı bir Ticaret Merkezine dönüştürerek, Burdur’a ziyarete gelen misafirlerimizin en çok görmek istedikleri uğrak noktalarından birisi haline getireceğiz.

“Yeni Burdur için, Yeni Bir Yukarı Pazar için Hazırız, Kararlıyız.”dedi.

 

Editör: Alihan Akın