31 Mart 2024 mahalli idareler seçimine son 24 gün kala Burdur il merkezinde de seçim heyecanı giderek artarken, Cumhur İttifakı belediye başkanı adayı Mehmet Şimşek'ten çok anlamlı, bir somut adım geldi.

Mehmet Şimşek, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ile protokol imzaladı. Bilindiği gibi; her yerel seçim döneminde belediye başkanlarının vaatleri arasında "istişare, ortak akıl, birlikte karar alma, şehri birlikte yönetme..." gibi sözler rağbet bulur, öne çıkan söylemler olur.

Her nedense seçim sonrası siyasiler, icra başındakiler verdikleri bu istişare, birlikte yönetme sözlerini pek yerine getirmezler. Öyle olunca, yerel seçimlerdeki bu vaatler, güzel, parlak sözler olarak kalır, içi doldurulmaz!

Cumhur İttifakı'nın Burdur belediye başkanı adayı Şimşek, bu yerleşik anlayışı kıran, cesur bir adım atarak, Burdur'daki teknik kuruluşların temsil edildiği TMMOB İKK ile protokol imzaladı, başkan seçildiği takdirde ortak aklı, istişareyi işletecek anlayışı imza altına aldıklarını kamuoyuna ilan etti.

Bütün mühendis kuruluşlarının çatı örgütü Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) bünyesindeki İl Koordinasyon Kurulu ile yakın bir iş birliği içinde olacaklarını, teknik konuları bilimin ışığında ortak bir istişare ile çözüme kavuşturacaklarını belirten Şimşek, örnek bir adımı hayata geçirdiklerini vurguladı.

Protokolün içeriğinde; “şeffaflık, odaların yerel yönetim icraatlarına, kararlarına dahil olması, ortak akıl..." ilkeleri bulunmakta...

7 Mart 2024 Perşembe günü Grand Özeren Otel’de gerçekleşen protokol imza töreninin açılışında konuşan Cumhur İttifakı Burdur Belediye Başkan adayı Mehmet Şimşek; “Biz yoğun bir tempoda gece gündüz çalışıyoruz. Derdimiz işimiz gücümüz burada. Sonuç itibariyle hedeflediğimiz noktaya her zaman ulaşırız. Ortak akıl beraber yürütür, buraya katkı koyarız diye ümit ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Jeoloji Mühendisi Servet Cevni; “Başkanım, zaten belli konularda fikir birliğimiz var. Bizim de derdimiz buraya katkı sağlamak. Protokol konuları belediyenin hem yönetimsel hem mühendislik hem de ekonomik anlamda daha şeffaf şekilde yönetilmesidir” şeklinde konuştu.

Mimarlar Odası Başkanı Selim Kutlu ise, “Daha önceki dönemlerde Burdur'da doğru ya da yanlış demeyeceğim, idarenin kendi bakış açısına göre yaptığı işler oldu. Sadece idare haberdar olduğunda ve meslek örgütleri devreye girdiğinde kamuoyu şöyle diyor: "Burada halktan birileri de var, yani işin içine halkı da dahil etmişler." Biz destek vermek istiyoruz. Özellikle imar konularında iç işlerinin olmadığını düşünüyoruz. Mevzuat gereği şeffaf olması gereken durumlar var. Onları kabul ederek altına imzanızı atacağınızı ifade ettiğiniz samimiyeti ortaya koydunuz” dedi.

Mehmet Şimşek de “Aday adaylığımız başvurusunu yaptığımız gün, sizlerle bir araya geldik. Altını çizerek vurgulamamız gereken konu, ortak aklın hareket ettirilmesidir. Görüşmelerimiz devam etti ve bu görüşmelerimizi belediye başkanlığı sürecimizde de devam ettireceğiz. Bu, ilimize ve memleketimize hayırlı uğurlu olsun inşallah.” İfadelerini kullandı.

Editör: Güven Yılmaz