Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından Gazi Üniversitesi Kültür Merkezi’nde (Ankara) gerçekleştirilen tanıtım organizasyonuna farklı branşlardan yaklaşık 60 spor federasyonunu temsil eden başkanlar ve temsilciler katıldı. Burdur Milletvekilleri Prof. Dr. Adem Korkmaz, Mustafa Oğuz ve İzzet Akbulut ile Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız’ın da teşrif ettikleri bu özel tanıtım programında ilk olarak beş yıldızlı Lavanta Tepesi Hotel ile Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi’ne ait tesislerin genel tanıtımını yapan bir video izlendi. Ardından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar bir açılış konuşması gerçekleştirdi.

MAKÜ Spor Turizminde Yeni Rota Oluyor, Devletimizin Tesisleri Federasyonlarımızı Bekliyor”

“Burdur'un göz bebeği Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde, Spor Bakanlığımızın destekleriyle hayata geçirilen Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi Tesisleri; gördüğünüz üzere sahip olduğu birçok kapalı ve açık antrenman sahası ile sporun tüm temel branşlarına kamp ve turnuva organizasyonları için hizmet vermektedir. Bu tesislerimizi ve spor turizmine yönelik hizmetlerimizi siz değerli federasyon yetkililerine özel olarak tanıtabilmek amacıyla bugün bir araya geldik” sözleriyle programın değerini vurgulayan Rektör Dalgar; bu tesislerin birer emanetçisi olduklarını, tesislerin asıl sahiplerinin federasyonlar ve sporcular olarak yorumlanması gerektiğini vurguladı. MAKÜ bünyesinde spor turizmine yönelik kapsamlı bir çalışma başlatıldığını ve bu kapsamda Turizm Tesisleri Koordinatörlüğü isimli özel bir yapılanma kurulduğunu açıklayan Rektör Dalgar, “Tüm bu olanaklarımızla ve spor turizmi alanındaki profesyonel yapılanmamızla sizlere eksiksiz hizmet verebilecek olan spor merkezlerimizi en kısa sürede ziyaret etmenizi, kamp ve turnuva gibi organizasyonlarınızda MAKÜ tesislerini dikkate almanızı temenni ederim” sözleriyle konuşmasını tamamladı. Programın akışında Burdur Milletvekilleri Prof. Dr. Adem Korkmaz, Mustafa Oğuz ve İzzet Akbulut ortak görüşlerini paylaştılar ve MAKÜ tarafından yürütülen spor turizmi odaklı çalışmaların ve sporcu dostu faaliyetlerin hem spora hizmet edilmesi hem de Burdur ilinin tanıtılması açısından oldukça değerli olduğunu ifade ettiler.

Açılış konuşmalarının ardından, üniversitemiz Spor Bilimleri ve Sporcu Yetiştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mert Nalbant tarafından MAKÜ Spor Tesisleri hakkında kapsamlı bir tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Sunum sırasında federasyon yetkililerinin tesislerle ilgili teknik bilgiler içeren soruları özel olarak yanıtlandı. Sözlü sunumun tamamlanmasıyla birlikte Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi Tesislerimizde bugüne kadar yürüttüğümüz spor organizasyonları ve ağırladığımız spor takımları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Yaklaşık iki saat süren tanıtım yemeğinin sonunda, federasyon yetkililerinin MAKÜ tesisleri ve ağırlama hizmetleri ile ilgili soruları MAKÜ Rektörü Prof. Dr.  Hüseyin Dalgar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Tekşen, Turizm Tesisleri Koordinatörü Doç. Dr. Serhat Adem Sop, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emrah Atay, Spor Bilimleri ve Sporcu Yetiştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mert Nalbant ve Lavanta Tepesi Hotel Genel Müdürü Emine Kravkaz tarafından yanıtlandı.

Böylesine kapsamlı ve özenle hazırlanmış bir tanıtım programına daha önce tanık olmadıklarını ifade eden federasyon yetkilileri, Rektör Dalgar’a ve ekibine teşekkürlerini sundular. MAKÜ’de daha önce kamp yapmış olan Federasyon Başkanları tesisler hakkında olumlu görüşlerde bulunurken, tesisleri henüz deneyimlemeyen federasyonlardan en yakın zamanda tesisleri ziyaret etme ve iş birliği sözü alındı. Tanıtım programının tamamlanmasıyla birlikte her Federasyon Başkanı için özel olarak hazırlanmış olan el yapımı futbol topu ve hediyelikler kendilerine takdim edildi.

Editör: Alihan Akın