Akademik aşama kaydederek unvan alan öğretim üyeleri için Biniş Giyme ve Akademik Performans Ödül Töreni MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlendi.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Ozan Demirtaş tarafından hazırlanan müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Bugün MAKÜ’nün Gurur Günü

 

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin bin 180 akademisyen, 2 bin idari personel ve 36 bin öğrencisi ile büyük bir aile olduğunu belirterek “Üniversitemiz aynı zamanda tüm Burdurluların da gözbebeği olarak ifade ettikleri bir kurum. Bugün MAKÜ’nün gurur günü. Akademik terfi alan ve akademik performans ödülünü alan hocalarımızı tebrik ediyorum. Bugün MAKÜ’nün gurur günü dedik ve geçtiğimiz hafta bu gurur, aldığımız akreditasyon ile tescillendi. Üniversitemiz 208 üniversite arasından tam akreditasyon almaya hak kazandı. Bu gurur belgesini tüm çalışma arkadaşlarım adına aldık. Bizlere düşen devlette devamlılık esastır anlayışı ile yapılan yatırımları, ortaya konulan projeleri, emekleri alıp daha yukarıya taşınmak, yüceltmek ve hakkını vermektir. Elde edilen bu başarı da bu anlayış çerçevesinde elde edilmiş bir başarıdır. Akreditasyon çalışmalarında emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Çalışmalarını “Evrensel bilgiden toplumsal katkıya” düşüncesi ile devam ettirdiklerini vurgulayan Rektör Dalgar, “Bilimsel yayınlara bakış açımız sadece sıralamalar skorlar bağlamında değil çünkü bu eksik bir bakış açısı. Bilim, insanlık için bir köprüdür; köprünün iki ucu keşif ve çözümdür. Bu yüzden MAKÜ, bilginin sadece üretildiği değil, aynı zamanda hayatları dönüştürdüğü bir yer olmalıdır. Gerçek bir bilim insanı, laboratuvarından topluma bir köprü kurandır. Sadece yayın başarısı bu devlete borcumuzu ödemeye yetmez. Bizim için toplumsal katkı akademik üretimin daha fazla toplumsal refaha yansımasıdır.” ifadelerini kullanarak üniversitenin misyon ve vizyonu çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. 

Konuşmaların ardından akademik aşama kaydeden öğretim üyeleri için Akademik Performans Ödül Törenine geçildi.

Üniversite bünyesinde akademik başarıları teşvik etmek ve öne çıkan bilimsel katkıları onurlandırmak amacıyla bir ödül töreni düzenlenen törende uluslararası nitelikli dergilerde en fazla yayın yapmış akademisyenlere, uluslararası projelerle ülkemize uluslararası proje fonları kazandıran akademisyenlere, Ulusal bağlamda proje başarısı göstermiş akademisyenlere, akademik keşifler neticesinde patent almış akademisyenlere  ve akademik unvanları yükselen ve bu kapsamda yeni unvan alan akademisyenlere akademik performans belgeleri verildi. Akademisyenlere belgeleri Burdur Valisi Türker Öksüz, Burdur Milletvekilleri Prof. Dr. Adem Korkmaz ile İzzet Akbulut, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalar, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Musa Talih, Belediye Başkan Vekili Mustafa Bozkurt tarafından verildi.

Daha sonra program, Biniş Giyme töreni ile devam etti. Akademisyenlere binişleri Rektör Dalgar ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Prof. Dr. Hakan Öner ve Prof. Dr. Oğuz Gürsoy tarafından giydirildi.

Tören düzenlenen kokteyl ile son buldu.

Editör: Alihan Akın