MAKÜ Turizm İşletmeciliği Yüksekokulu ve Yeşilova İsmail Akın Turizm Meslek Yüksekokulu öğrencileri, "Kariyer Hedeflerine Kilitleniyoruz" adlı etkinlikte Kilit Crystal Grup yöneticileriyle Lavanta Tepesi Otel'de bir araya geldiler. Bu kariyer günlerinde öğrenci-sektör iş birliği, kariyer planlaması, iş fırsatları ve sektöre dair merak edilen konular ele alındı; öğrenciler, sektör temsilcilerinden istihdam olanakları hakkında bilgi edindiler.

Açılış konuşmasını yapan Turizm İşletmeciliği Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Murat Yeşiltaş, turizm sektörünün ülke için önemini, sektörün potansiyelinin artışını ve Türkiye'de sağladığı yaklaşık 11 milyon 200 binlik istihdam fırsatını vurguladı. Turizm sektörünün işsizlikle mücadelede oynadığı kritik role değinen Yeşiltaş, turizm okullarının sektöre kalifiye eleman yetiştirmede önemine dikkat çekti. Öğrencilerin sektörle buluşmalarına katılımını önemsediklerini belirterek, "Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak, sunduğumuz uygulamalı eğitimle sektöre yönelik donanımlı bireyler yetiştiriyoruz," dedi.

Yeşilova İsmail Akın Turizm Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mert Gürlek de bir konuşma yaparak, MAKÜ'de verilen uygulamalı eğitime vurgu yaptı. Gürlek, MAKÜ'nün Türkiye'deki uygulamalı turizm eğitiminde öncü üniversiteler arasında olduğunu ve diğer üniversitelere örnek teşkil ettiğini belirtti. Verilen deneyimsel eğitim sayesinde öğrencilerin, bir otelin işleyişi konusunda bilgili, kalifiye ve donanımlı hale geldiğini ifade etti.

Etkinlikte Kilit Crystal Grup temsilcileri; Önbüro Müdürü Burak Öztürk, Yiyecek İçecek Müdürü Veysi Salman, Hausekeeper Pınar Duman Gümüş, İnsan Kaynakları Müdürleri Zühtü Uysal ve Özlem Güreşen, Misafir İlişkileri Müdürü Lyudmilla Klykouskaya, Eğlence Koordinatörü Mehmet Karadaş ve IT Uzmanı Onur Özkan, sektör hakkındaki deneyimlerini ve bilgilerini öğrencilerle paylaştılar.

Editör: Alihan Akın