Dersin sorumlu öğretim elemanı Öğr. Gör. Yunus Baygül kontrolünde öğrenciler Dünya mutfağında ün kazanmış yemekleri yaparak Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Prof. Dr. Oğuz Gürsoy, Rektör Danışmanları Prof. Dr. İsmail Çelik, Prof. Dr. Ali Murat Alpaslan, Genel Sekreter Ümit Yavuz,  Gıda Tarım ve Hayvancılık MYO Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel ve Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Muhammed Haykır’a hazırladıkları ürünleri sunarak ülkelerin yemek kültürleri hakkında bilgilendirme yaptılar.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve beraberindekiler lezzet, sunum, kıvam kriterlerine göre değerlendirme yaparak öğrencilere puan verdiler. Aşçılık programı öğrencileri heyecan dolu bir günü tamamlayarak iş yeri eğitimine hazır olduklarını kanıtladılar.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar öğrencilere hazırladıkları yemekler için teşekkür ederek; “Meslekte iyi olmak istiyorsanız farklı olmanız lazım. Satacağınız ürünü iyi pazarlamanız gerekir. Gastronomide de sunumdan lezzete farklılık yaratmanız gerekir. Biz üniversitemizde yapay zekayı her alanda kullanabilir miyiz bunun çalışmasını yapıyoruz. Yapay zekâ mutfağa da girebilir. Farklı tatların, maliyeti yüksek tatların benzerleri üretilebilir. Gastronomiyi yapay zekayla buluşturmak lazım. Fark yaratabilmemiz gerekiyor ki bu işte ön plana çıkalım. Yapay zekâ neredeyse çoğu mesleğin alanına dahil olmuşken neden gastronomide kullanılmasın. Uygulamalı eğitimleriniz iş hayatınızda sizlere büyük bir avantaj katacak. Dünya mutfağı tatlarını bizlere sundunuz, hepinizin ellerine sağlık. Hepsi birbirinden farklı ve güzel lezzetler.” İfadelerini kullandı.

Editör: Alihan Akın