MAKÜ Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Embriyo Transfer Merkezi'nin ortak çalışmaları sonucunda doğan bu buzağılar, sektörde önemli bir ihtiyacı karşılamak üzere satışa çıkarıldı.

Buzağılar, 5 yıl önce başlayan embriyo transferi çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıktı. Genetik açıdan yüksek kaliteli olan 21 damızlık boğa ve damızlık erkek buzağıdan oluşan grup içinden 14 damızlık erkek buzağı, yapılan ihalede alıcılar arasında kıyasıya bir rekabete sahne oldu. Elde edilen gelir ise yine embriyo transferi ve çiftlikle ilgili projelerde kullanılacak olup, MAKÜ çiftliğinin gelecekteki gelişimine önemli katkı sağlayacak.

Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin düzenlediği ihaleye, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Prof. Dr. Hakan Öner, Merkez Müdürü Dr. Öğr. Gör. İlktan Baştan, Döner Sermaye ve İşletme Müdürü Doç. Dr. Hakkı Kıymık, çiftlik görevlileri ve yetiştiriciler katıldı. Katılımcılar, sektördeki gelişmelere paralel olarak yüksek kaliteli genetik materyallerin önemini vurgulayarak, çiftliğin bu alandaki çalışmalarını takdir ettiler.

Editör: Alihan Akın