Emekli promosyonu ödemeleri başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 8 bin ila 12 bin lira arasındaki emekli promosyonu ödemeleri için 19 banka ile anlaşma sağlandığını duyurdu. Bu anlaşmaya özel bankalar da dahil edilmiştir.

Kamu bankalarının emekliler için belirlenen promosyon tutarları netleşti ve ödemeler bugün (28 Mart) itibariyle başladı. Emekli promosyonları için bankalara ya da e-Devlet üzerinden yapılan başvurular devam etmekte olup, SGK'dan önemli bir açıklama geldi. SGK, 8 bin ila 12 bin lira arasındaki emekli promosyonu ödemeleri için özel bankalarla protokol imzalandığını belirtti.

ANLAŞMA SAĞLAYAN BANKALAR HANGİLERİDİR?

"Emeklilerimiz aylık ödemelerini bankalar aracılığıyla almaktadır. Emekli aylığı alan vatandaşlarımıza yönelik promosyon ödemeleri yaklaşık 2 katına çıkarılarak 8 bin ila 12 bin lira arasında belirlenmiştir. Bu kapsamda ölüm aylığı alan hak sahiplerine de 5 bin lira promosyon ödemesi yapılacaktır.

Bankalar, promosyon ödemeleri için emeklilerimizin ve hak sahiplerinin başvurularını kabul edecektir. Belirlenen tutarlar asgari seviyede olup, bankalar kendi politikaları doğrultusunda promosyon miktarlarını artırma yetkisine sahiptir."

SGK'nın yaptığı açıklama ve anlaşma sağlanan bankalar şu şekildedir:

1. Akbank T.A.Ş.

2. Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.

3. Denizbank A.Ş.

4. Fibabanka A.Ş.

5. ING Bank A.Ş.

6. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.

7. Odea Bank A.Ş.

8. QNB Finansbank A.Ş.

9. Şekerbank T.A.Ş.

10. C. Ziraat Bankası A.Ş.

11. Turkish Bank A.Ş.

12. Türk Ekonomi Bankası A.Ş.

13. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

14. Türkiye Garanti Bankası A.Ş.

15. Türkiye Halk Bankası A.Ş.

16. Türkiye İş Bankası A.Ş.

17. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

18. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

19. Ziraat Katılım Bankası A.Ş."
 

Editör: Betül Ateş