Sosyal medyada son günlerde en çok konuşulan konulardan birisi de kuzen evlilikleri oldu. Kuzen evlilikleri yasal mı? Kuzen evlilikleri yasaklanacak mı? Detaylar haberimizde...

Kuzen evlilikleri konusunda Türkiye'nin doğu ve güneydoğu illerinde sıkça yaşanan durumlar hakkında sosyal medyada büyük bir tartışma başladı. Bazı iddialara göre, hükümetin kuzen evliliklerini yasaklama konusunda resmi bir çalışma yürüttüğü belirtildi. 
 
Son yıllarda ülkemizde genetik hastalıklarda artış olduğu ve bu hastalıkların tedavi masraflarının Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) büyük bir yük getirdiği ifade edilerek, kuzen evliliklerinin yasaklanması talep edildi. Akraba evliliklerinin getirdiği genetik risklerin birçok hastalığın temelinde olduğu vurgulanarak, akraba evliliklerinin yasaklanması gerekliliği dile getirildi. 
 
Ülkemizde geçerli yasal düzenlemelere göre, dayı çocuğu, teyze çocuğu, hala çocuğu ya da amca çocuğu gibi kuzen evlilikleri yasal ve yasak değildir. 
 
Ancak, kuzen evliliklerinin yasaklanması konusunda hükümet tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Sosyal medyada dolaşan bu iddiaların doğruluğu hakkında da resmi bir açıklama yapılmadı. Dezenformasyon ile Mücadele Başkanlığı da konuyla ilgili herhangi bir yalanlama ya da doğrulama açıklaması yapmamıştır.

kuzen evlilikleri gerçekten yasaklanacak mı?

Şu an için bu konuda resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Dayı, teyze, hala ve amca çocukları arasındaki evlilikler yasal çerçevede kuzen evliliği olarak kabul edilir ve yasaldır.

Ancak, kuzen evliliklerinin artan genetik hastalıklarla ilişkisi göz ardı edilemez. Bu nedenle, yasaklama olmasa bile, toplumda bilinçlendirme çalışmaları yapılmalı ve kuzen evliliklerinin riskleri hakkında bilgi verilmelidir.

Sonuç olarak;

  • Kuzen evlilikleri şu anda yasaldır.
  • Yasaklama iddiaları resmi olarak doğrulanmadı.
  • Artan genetik hastalıklar, kuzen evliliklerinin risklerini gündeme getiriyor.
  • Bilinçlendirme çalışmalarıyla kuzen evliliklerinin riskleri hakkında bilgi verilmesi gerekiyor.
Editör: Betül Ateş