Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yeni duyuru ile herkesi şaşırttı. "Kamuya 3 yıl boyunca eleman alınmayacak!"  dedi. Fakat bazı istisnalar var. İşte detaylar...

Kamuoyunun merakla beklediği tasarruf paketi sonunda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklandı. Şimşek, tasarruf politikaları çerçevesinde üç yıl boyunca emekli olan personel sayısı kadar memur alımı yapılacağını duyurdu. Ayrıca bina ve taşıt kiralamalarına sınırlama getirilirken, memurların alabileceği yönetim kurulu ücretleri için belirli bir tavan belirlendi. Bu adımların ekonomik dengenin sağlanması ve kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması amacıyla atıldığı belirtildi.
Memur

3 YIL KAMUYA MEMUR ALINMAYACAK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi‘ni kamuoyuyla paylaşıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

– En önemli öncelik hayat pahalılığını sorun olmaktan çıkarmak. Sürüdülebilir büyüme için tek haneli enflasyon şarttır. Para politikası, maliye politikası, yapısal reformala uyum içinde yürütülüyor.
– TCMB enflasyonu düşürmek için para politikası dahil kendi alanında tedbiri alıyor. Bizlerde bugün açıklayacağız paketle ve yakında açıklayacağımız adımlarla dezenflasyon sürecine katkıda bulunacağız.
– Bu bizim ilk tasarruf çabamız değil, son olmayacak. İlk paket değil, son paket de olmayacak. Kamuda verimliliği artırarak tasarrufu açıklıyoruz. Bu paketle çok güçlü, izleme, denetleme, raporlama ve yaptırımı hayata geçiriyoruz. Tüm kamu bu tedbir paketinin kapsamındadır.
– Kamudaki harcama kontrolüyle dezenflasyonu da destekleyeceğiz. Reformlar yapacağız, bunları sizinle paylaşacağız.
-Kamuda yeni personel istihdamı üç yıl boyunca emekli olanlarla sınırlandırılacak. Yönetim kurulu ücretleri için tavan sınırı belirlenecek.
– Yeni binalar kiralanmayacak, lojmanlar süresiz olarak kiralanamayacak. Üç yıl boyunca yeni bina alımı olmayacak.

Editör: Betül Ateş