Tediyenin geri kalanı ise 5 Nisan’da verilecek. Bu çalışanlardan maden işletmelerinin özellikle yeraltı çalışmalarında görevli personellerin ise 2024’te uygulanacak ilave tediyenin geri kalanıda 23 Aralık’ta ödenecek.

52 GÜNE KADAR YÜKSELİYOR

Genelde tediye yılda 26 gün üzerinden 6772 sayılı Kanun kapsamında yatırılıyor. Yılın ikinci yarısında verilen 26 günlük kısım ise Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla hesaplara aktarılıyor.

Aslında toplamda 52 güne yükseliyor. Tediye, 26 gün üzerinden değerlendrilirse 13’er günden 2 taksit, 52 gün üzerinden değerlendrime yapılırsa 13’er günden 4 taksit halinde ödeme sağlanacak. Ödemelerden kadro isteyen taşeronlar, kamu işçileri ve 4D’li sürekli işçiler faydalanabiliyor.

İKRAMİYE NE KADAR OLACAK?

Ek tediye esas olan aylık gelirlerin hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmayacak.

Söz konusu ödemelerin en düşük tutarı yeni asgari ücretin brütüne (20 bin 2 lira) göre değerlendirilecek.

Bu da vergi indirimleride eklenince 8 bin lira civarında bir tutar olarak değerlendiriliyor. Alınan ücretin 30 güne bölünmesi sonrasında ortaya çıkan tutarın 13 ile çarpılması yaklaşık olara ödeme miktarını belirleyecektir.

Muhabir: Faik Güven Yılmaz