GL Platform tarafından Uzay Çatı Fuar Alanı’nda düzenlenen Teke Yöresi 9. Tarım Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı’nda güzeller podyumu salladı. Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen Honamlı Teke ve Merinos Koç Güzellik Yarışması’nda 26 Teke ile 20 Merinos koç kıyasıya mücadele etti. 

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi akademisyenleri ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinden oluşan jüri, yarışmada hayvanların vücut ölçüleri, yaşları, boynuz yapısı, ırk özellikleri ve vücut uyumu kriterlerine göre değerlendirme yaptı. İlk üçe girenler zorlu bir karar verme süreci sonrasında açıklandı. 

Değerlendirme sonucunda Honamlı Tekesi Kategorisi’nde yetiştirici Yusuf Sarıca’nın tekesi birinci oldu. İkinciliği Kezban Kabaş’ın tekesi göğüslerken Reşat Çelik’in tekesi üçüncü oldu. Merinos Koç kategorisinde ise şampiyon, Kamil Akyol’un koçu oldu. İkinciliğe Halil Savaş’ın koçu layık görülürken üçüncü ise Oktay Kurtuluş’un koçu oldu. Yarışmada dereceye girenlere ödüllerini Burdur Valisi Türker Öksüz, AK Parti Burdur milletvekilleri Adem Korkmaz ile Mustafa Oğuz ve protokol üyeleri verdi.

Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yıldız, “Yarışmamız ile küçükbaş hayvancılığın tanıtılması, damızlık olarak yetiştirilen özellikle erkek materyallerin pazarlanmasına katkı sağlanıyor. Ayrıca işletmelerin ve yetiştiricilerin bir araya gelerek tanışmaları da iş birliklerine zemin hazırlıyor. Yine işletmeler arası genetik gelişim ve ırk iyileştirme çalıştırmalarına da teşvik ve öncülük ediyor" dedi.  Yarışmanın sonunda geliri LÖSEV'e bağışlanmak üzere açık artırmaya çıkarılan kuzu ise 108 bin liraya satıldı.

Editör: Alihan Akın