Erdoğan Müjdeyi Verdi! Dar ve Orta Gelirli Vatandaşa Konut Desteği Geliyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında sunulan raporda dar ve orta gelirli vatandaşların konut alımında yaşadığı sorunlar ve bunun için alınması gereken önlemler de yer aldı.

Hükümet, dar ve orta gelirli vatandaşların konuta erişimi kolaylaştırmak için kolları sıvadı. Yeni finansal formüllerin üretilmesi için hazırlık yapılacak. Hazine ile TOKİ sahaya inecek, kapsamlı bir destek paketi oluşturulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci kapsamlı bir rapor sundu.

Fatma Göksu'nun haberine göre; Nihat Zeybekci, MYK öncesinde yaptığı hazırlıkta, Türkiye'nin 7 bölgesinden milletvekilleri ile görüşerek, vatandaşların acil ihtiyaçlarının yer aldığı bir rapor hazırlandığını belirtti. Raporda, dar ve orta gelirli vatandaşların konut alımında yaşadığı sorunlar ve bunun için alınması gereken önlemler de yer aldığının altını çizdi.

Erdoğan talimat verdi
Vatandaşın konut problemleri, finansa erişim talepleri, önerileri ve istekleri MYK üyelerine kapsamlı şekilde anlatılırken; dar ve orta gelirli vatandaşın konuta erişimi ile ilgili yeni finansal formüller üretilmesi önerisi MYK'da tartışmaya açılıdır. Sunumu sonuna kadar dinleyen ve not alan Başkan Erdoğan ise sürece dair bir çalışma yapılmasını istedi.

Hazine ve TOKİ çalışacak
Hazine ile Maliye Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) konuyla ilgili formüller geliştirmesi kararı alındığını duyurdu. Buna göre; dar ve orta gelirli vatandaşlara uzun vadeli sürdürülebilir çözüm önerilerinin geliştirilmesine yönelik adım atılacak. Yeni finansal formüllerin hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Hükûmet 2024-2026 yılında da Orta Vadeli Program'daki hedeflerinde bu sektöre ayrılacağı mesajları vermekte  

Editör: Betül Ateş