Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı Burdur'da Start Aldı

Gündem 06.09.2022 - 22:29, Güncelleme: 06.09.2022 - 22:29
 

Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı Burdur'da Start Aldı

Konuyu Öğrenciler Kendileri Seçti... Göl, Kuraklık ve Su Kirliliği Bilimsel Olarak İncelenecek...
TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı Lavanta Tepesi Otel’de başladı. Bilginin toplum ile buluşturulmasını ve yaygınlaştırılmasını, bilginin mümkün olduğunca görselleştirilerek, etkileşimli uygulamalarla anlaşılır bir biçimde kazandırılmasını amaçlayan programda kapsamındaki projelerde katılımcıların bilimsel olguları fark etmeleri sağlanarak, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin teşvik edilmesi hedefleniyor. ÖĞRENCİLER ARAŞTIRMADA YÖRESEL SORUNLARI SEÇTİ Çağrı döneminde yöresel olarak göllerin varlığı ve değişen şartlarının bilimsel olarak öğrenciler tarafından fark edilmesini sağlamak amacıyla proje oluşturuldu. Ocak ve şubat aylarınca ihtiyaçların belirlenmesi amacı ile 500 öğrenciden toplanan veriler ve yapılanan analiz çerçevesinde ‘doğa olaylarını bilimsel temelde incelemek istediklerinin tespiti yapıldı. Yapılan bu başvuru ile Türkiye genelinde desteklenmeye hak kazanan 103 projeden biri oldu. Projenin temel amacını ise suyun hem bölgesel hem küresel sorununa farklı disiplin alanları bağlamında ele alarak öğrencilerin erken yaşlardan itibaren çevresindeki sorunların çözümüne yönelik bilimsel bakış açısı oluşturmaları hedeflendi PROJE KONAKLAMALI 5 GÜN SÜRECEK Proje kapsamında Burdur Lavanta Tepesi otelde başlayan etkinlikler 5 -  9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.  Merkez ve merkeze bağlı köylerde öğrenim gören 24 ortaokul öğrencisi katılım gösterirken, proje içerisinde akademisyenlerin de olduğu 19 eğitmen, 4 Rehber, 1 Hemşire ve 4 proje uzmanında olacak. Sabah kahvaltı ile başlayan etkinlikler akşam 22:00’ye kadar devam edecek. Proje teması göl, kuraklık ve su kirliliği olurken, Sanat, Spor, Yapay zeka, Metaverse, Yaratıcı Drama, Edebiyat, Tasarım ve Deneysel İncelemelerde programda olacak. Proje giderleri ise TUBİTAK tarafından karşılanacak.
Konuyu Öğrenciler Kendileri Seçti... Göl, Kuraklık ve Su Kirliliği Bilimsel Olarak İncelenecek...

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı Lavanta Tepesi Otel’de başladı. Bilginin toplum ile buluşturulmasını ve yaygınlaştırılmasını, bilginin mümkün olduğunca görselleştirilerek, etkileşimli uygulamalarla anlaşılır bir biçimde kazandırılmasını amaçlayan programda kapsamındaki projelerde katılımcıların bilimsel olguları fark etmeleri sağlanarak, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin teşvik edilmesi hedefleniyor.

ÖĞRENCİLER ARAŞTIRMADA YÖRESEL SORUNLARI SEÇTİ

Çağrı döneminde yöresel olarak göllerin varlığı ve değişen şartlarının bilimsel olarak öğrenciler tarafından fark edilmesini sağlamak amacıyla proje oluşturuldu. Ocak ve şubat aylarınca ihtiyaçların belirlenmesi amacı ile 500 öğrenciden toplanan veriler ve yapılanan analiz çerçevesinde ‘doğa olaylarını bilimsel temelde incelemek istediklerinin tespiti yapıldı.

Yapılan bu başvuru ile Türkiye genelinde desteklenmeye hak kazanan 103 projeden biri oldu. Projenin temel amacını ise suyun hem bölgesel hem küresel sorununa farklı disiplin alanları bağlamında ele alarak öğrencilerin erken yaşlardan itibaren çevresindeki sorunların çözümüne yönelik bilimsel bakış açısı oluşturmaları hedeflendi

PROJE KONAKLAMALI 5 GÜN SÜRECEK

Proje kapsamında Burdur Lavanta Tepesi otelde başlayan etkinlikler 5 -  9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.  Merkez ve merkeze bağlı köylerde öğrenim gören 24 ortaokul öğrencisi katılım gösterirken, proje içerisinde akademisyenlerin de olduğu 19 eğitmen, 4 Rehber, 1 Hemşire ve 4 proje uzmanında olacak. Sabah kahvaltı ile başlayan etkinlikler akşam 22:00’ye kadar devam edecek. Proje teması göl, kuraklık ve su kirliliği olurken, Sanat, Spor, Yapay zeka, Metaverse, Yaratıcı Drama, Edebiyat, Tasarım ve Deneysel İncelemelerde programda olacak. Proje giderleri ise TUBİTAK tarafından karşılanacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.