23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiş olan ulusal bayramlardan biridir. Her yıl 23 Nisan tarihi, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu özel gün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920 tarihinde açılması ve Türk çocuklarına armağan edilmesi nedeniyle büyük bir öneme sahiptir.

23 Nisan, aynı zamanda dünyada çocuklara yönelik kutlanan ilk bayram olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle çocuklar, 23 Nisan'da özel etkinlikler, gösteriler ve kutlamalar ile bir araya gelerek bayramlarını coşkuyla kutlamaktadırlar. Şehirlerde düzenlenen etkinlikler, okullarda yapılan gösteriler ve kutlamalar, 23 Nisan'ın coşkusunu ve önemini vurgulamaktadır.

23 Nisan 2024 yılına gelindiğinde, bu özel gün 23 Nisan Pazartesi gününe denk gelmektedir. Dolayısıyla 23 Nisan 2024, resmi tatil olarak kutlanacak ve çeşitli etkinliklerle coşkuyla karşılanacaktır. Türkiye genelinde okullar, kurumlar ve çeşitli organizasyonlar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamak için hazırlıklar yapmaktadır.

23 Nisan, Türkiye'nin geleceği olan çocuklara ve ulusal egemenliğe adanmış önemli bir bayramdır. Bu özel günde, çocukların sevgi, barış ve kardeşlik duygularını pekiştirmeleri ve geleceğe umutla bakmaları hedeflenmektedir. Her yıl olduğu gibi 23 Nisan 2024 de çocuklar için coşku dolu etkinliklerle kutlanacak ve Türkiye'nin birlik ve beraberliğine vurgu yapılacaktır.

OKULLAR 23 NİSAN GÜNÜ TATİL Mİ?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile tatil ediliyor. Ancak 24 Nisan’da okullar tatil değil. Eğitim ve öğretim kaldığı yerden devam edecek.

Editör: Betül Ateş