Burdur'da AK Parti ve CHP arasında kamu yararı tartışması yaşanıyor. CHP'li meclis üyelerinin çekimser oylarıyla Burdur Devlet Hastanesi'nin etrafında 21 iş yeri yapımını içeren imar değişikliği reddedildi.

Burdur'a kazandırılan 475 yataklı Devlet Hastanesi’nin etrafında oluşan Eczane, Medikal iş yerleri ve yaşam alanları eksikliğinin çözüme kavuşması için geçtiğimiz aylarda Burdur il Özel idaresi harekete geçmişti. Bugün düzenlenen Burdur Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısında gündemin 11. Maddesi olarak meclis üyelerinin oylarına sunulan İl Özel İdaresi imar planı, AK Parti meclis üyelerinin kabul, CHP meclis üyelerinin ise çekimser oylarıyla kabul edilmedi.

Bunun üzerine toplantı sonrası basın açıklaması yapan AK Parti Meclis üyesi Hüseyin Büyükkeleş :

“Burdur İl Özel İdaresi Ocak ayında hastanede bulunan kendisine tahsisli arazilerde kamu yararına yapılacak ticari alanların oluşması için gerekli imar değişikliğinin yapılması amacıyla Burdur Belediyesi'ne başvuruda bulunmuştu. Konu Ocak ayı meclisinde gündeme gelmiş ve Şubat ayında görüşülmek üzere imar komisyonuna sevk edildi. Komisyon çalışmalarının ardından İl Özel İdare’ye ait Bahçelievler Mahallesi 702 Ada 309 parsel numaralı 29.988.02 metrekare yüzölçümlü taşınmazın toplam 1m600 metrekare yerin kamu yararına kullanılmak üzere yapılan başvuru Şubat ayı meclisinde gündeme geldi. Değişikliğin onaylanması halinde bölgede Burdur il Özel idaresi tarafından 21 adet iş yeri yapımı için harekete geçirecek olup, planlanan iş yerleri içinde Eczaneler, Medikal alanlar, kafeteryalar ve lokantalar olacaktı. Bu iş yerlerinin yapımı sonrası hastane bölgesinin canlanması ve bölgeye ciddi bir hareketlilik kazandırılması amaçlanıyordu. Ancak Burdur belediye meclisi maalesef bugün kamu yararına olacak bu konu hakkında AK Parti meclis üyelerinin kabul, CHP meclis üyelerinin ise çekimser oylarıyla kabul etmeyerek bölgenin gelişmesini, ticari alanların artmasını engelledi.

“ BU BÖLGE YALNIZCA ŞANSLI 8 ECZASIYA BIRAKILDI”

Bölgenin yalnızca şanslı 8 Eczacıya bırakılıp ve bu bölgenin sadece onlara mecbur hale getirildiğini ifade eden Hüseyin Burdur’un ve bu bölge için 21 adet iş yeri açılmasını engellenmesinin sebebini sorduğunda ise “sorularımız cevapsız kalmıştır. Burdur Belediyesi bölgedeki kendine ait 10 adet parseli 5 katlı ticari ve konut alanına çevirip ihale ile sattıklarını ve bu konuda bizim görüşümüz belediyeye daha büyük kâr sağlayacak avantajlı tekliflerin değerlendirilmesi idi, diğer parselde 8 adet yapılan eczaneyi yine ihale ederken oluşan KAMU YARARI, malesef konu yine bir KAMU kurumu olan İL ÖZEL İDARESİ arsaları olduğunda Belediye tarafından uygun görülmemiş ve reddedilmiştir.

İl başkanımız Mustafa Özboyacı, Belediye başkan adayımız Mehmet Şimşek ve Milletvekillerimizin Ankara’da İl Bank Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve diğer Kamu Kurum ve kuruluşları ile Burdurumuza hizmet yapmak için görüşmeler yaptığı, Burdur’a yatırım ve hizmet getirtmek için uğraştığı şu saatlerde Burdur Belediyesi’nin böyle bir hizmete engel olması bizi derinden üzmüştür. Konuyu eczacı, medikalci ve tüm esnaflarımızın, BURDUR HALKININ vicdanına bırakıyor ve siz değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.