Vücut sıcaklığımız, beynimizdeki hipotalamus bölgesindeki ısı düzenleme merkezi tarafından belirlenir. Erkeklerin daha fazla kas yapısına sahip olması, bu konuda onlara bir avantaj sağlarken, kadınlar genellikle daha az kas yapısı ve düzenli adet döngüleri nedeniyle daha sık üşüme şikayeti yaşarlar. Ayrıca, obez kişilerin yağ dokusu ısı kaybını önlese de, ısı üretimine katkı sağlamadığı için onlar da üşüme sorunu yaşayabilirler.

Üşümenin en yaygın nedenlerinden biri enfeksiyonlardır. Üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, zatürre ve idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlar geçici üşüme hissine yol açabilir. Özellikle demir eksikliği anemisi, yavaş çalışan tiroid bezleri, düşük kalorili beslenme, vitamin ve mineral eksiklikleri, kalp damar hastalıkları ve diyabet gibi durumlar da üşümeye neden olabilir.

Bu belirtiler sizi tanımlıyorsa, vitamin, mineral ve hormon değerlerinizin kontrol edilmesi, detaylı bir kalp damar muayenesi ve kapsamlı bir sağlık kontrolü yaptırmak önemlidir. Sağlığınızı ihmal etmeyin; sürekli üşüme , basit bir rahatsızlık olmaktan çok daha fazlasını ifade edebilir.
Bu belirti ve şikayetleriniz var ise Tahlil ve tetkiklerinizi kliniğimizde yaptırabilir ve sonuçlarına yönelik tedaviye başlayabilirsiniz.

Dr.ÜMİT CAN YAZGAN

Editör: Alihan Akın