Buzağı desteği ne zaman yatırılacak? Buzağı desteği başvuruları ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor detaylar haberimizde...

Tarım sektöründe faaliyet gösteren çiftçi ve besicilere yönelik devlet destekleri ve teşvikler, sektörün kalkınması ve güçlenmesi adına büyük önem taşıyor. Son açıklamalara göre, besicilere verilen destek ödemelerinin TC kimlik numarasının son hanesine göre yapılacağı belirtildi. Bu uygulama ile destek ödemelerinin daha düzenli ve adaletli bir şekilde dağıtılması hedefleniyor.

Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, desteklerden yararlanmak isteyen çiftçi ve besicilerin belirli süreler içerisinde başvurularını yapmaları gerektiği vurgulandı. 1’inci dönem süresi içerisinde başvurmayan çiftçi ve besicilerin, herhangi bir hak kaybına uğramadan 1 Nisan 2024 - 17 Haziran 2024 tarihleri arasında başvurularını yapabilecekleri ifade edildi. Bu süreçte başvurularını yapacak olan çiftçi ve besiciler, desteklerden faydalanma şansını elde edecekler.

Tarım sektörü, ülke ekonomisi için büyük bir öneme sahip olduğundan, çiftçi ve besicilere yönelik desteklerin sürekli ve düzenli bir şekilde devam etmesi gerekmektedir. Bu destekler, sektördeki üretim ve verimliliği artırarak çiftçilerin daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir tarım yapmalarına katkı sağlayacaktır. Çiftçi ve besicilere sağlanan desteklerin etkin bir şekilde kullanılması, tarım sektörünün gelişimine ve ülke ekonomisine olumlu katkılar sunacaktır.

BUZAĞI DESTEK ÖDEMESİ BAŞVURULARI

Başvuruda bulunmak isteyenler 2 gruba ayrılıyor. Üretici ve yetiştirici birliğine üye olanlar üyesi olduğu birliğe direkt olarak başvuru yapabilecek. Ancak birlik üyesi olmayan vatandaşlar ise İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuruda bulunabilecek. Ödemeler buzağı başına yapılacak olup, miktarlar değişkenlik gösterebilir.

Editör: Betül Ateş