6 Şubat depremlerinde büyük bir özveriyle çalışan Burdur İtfaiyesi, 150 gönüllü personel ile Burdur Belediyesi Arama Kurtarma ekibi kurdu. Ekip, kurulan özel platformda eğitim tatbikatı gerçekleştirdi.

Burdur Belediyesi, 6 Şubat depremlerinde edindiği tecrübeyle toplam 150 gönüllüden oluşan bir Arama Kurtarma Ekibi kurdu. Ekip, önce teorik sonra ise uygulamalı özel platformda düzenlenen tatbikatla eğitimlerini tamamladı. Hedefleri ise, uluslararası standartlarda bir ekip oluşturmak.

6 Şubat depremi sonrası arama kurtarma çalışmalarına 18 personelle katılıp, günlerce insanüstü performans ile çalışan Burdur İtfaiyesi, burada edindiği tecrübe ile bölgeden döner dönmez gönüllülerden oluşan bir arama kurtarma ekibi kurmak için çalışmalara başlamıştı. Depremin üzerinden geçen bir yılın ardından farklı iş kollarında çalışan toplam 150 personelden oluşan Burdur Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (BAK), 40 saatlik teorik eğitimin ardından eğitim tatbikatı ile uygulamalı eğitimlere başladı. Brdur Belediyesi’ne ait Sultandere Kampüsü’nde oluşturulan platformda eğitim gören gönüllülere itfaiye ekipleri tarafından farklı konularda eğitim verildi. Üniversite stajyerlerinin de katıldığı eğitimlerde, öğrenciler deneyim kazanmaları adına gönüllülerin arasında yer aldı.

"Bölgesel değil uluslararası bir kurtarma ekibi olacağız"

6 Şubat depreminde gördüğü eksikliklerden sonra böyle bir ekibin kurulmasında öncülük eden Burdur İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Ballak, “6 Şubat depremi dönüşü bir arama kurtarma ekibi kuralım diye konuştuk. 1 yıllık hazırlık süreci ve teorik eğitimlerin ardından ilk etap olarak 150 kişilik ekibimizi kurduk. Bu ekip 40 yaş altı gönüllülerden oluşuyor. İlerleyen zamanlarda 250 kişilik bir ekip olacak belediye personeli bünyesinde. İsteyen olduğu zaman halktan gönüllüler de bu ekibe katılabilecek. Şu an ekibi bölgesel olarak kurmadık, ulusal olarak kurduk. Gerekli eğitimleri ve prosedürleri tamamlayıp uluslararası düzeyde bir arama kurtarma ekibine dönüştüreceğiz. Biz Kahramanmaraş depremine 18 kişi gitmiştik. Onlarca insanı hayata bağladık. Ama şu an 150 kişilik profesyonel bir ekibimiz var. Ülkemizde meydana gelebilecek bir afete daha geniş bir ekiple müdahale edebilecek bir kapasiteye geleceğiz. Şu an için gönüllüler belediye personellerinden oluşuyor. Bunların içerisinde atölyeci, demir doğramacı, inşaat ustası, mühendis, mimar gibi her meslek dalından gönüllümüz bulunuyor. Halkımızdan da isteyenler itfaiyeye başvurarak bu ekibe katılabilir. Yaklaşık 4 ay boyunca yaklaşık 50 saatlik bir teorik eğitim aldılar. Önceliğimiz depremdi bizim. Teorik eğitimimiz devam edecek. Aynı zamanda uygulamalı eğitimleri de sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Editör: Güven Yılmaz