GL Platform tarafından Burdur Teke Yöresi 9. Tarım Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, 2-5 Mayıs tarihleri arasında Uzay Çatı Fuar Alanı’nda düzenlenecek. Sektörün her yıl buluşma noktası haline gelen fuarı değerlendiren Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay "Burdur Fuarı, tarım ve hayvancılık alanında mevcut teknolojik gelişmeleri doğrudan gözlemleme ve yeni yöntemleri keşfetme şansı sunuyor. Aynı zamanda, ilimizin zengin tarım ve hayvancılık potansiyelini geniş bir kitleye duyuruyor" dedi.
 
Fuarın “Teke” Yöresini hedeflediğini, bu açıdan da bölgesel niteliği nedeniyle uluslararası fuarların dışında çok farklı bir hedefi olduğuna dikkat çeken Kubilay “Uluslararası fuarlar için bir çok kriter gerekiyor.  Bunlardan birincisi ve en önemlisi uluslararası bir fuar alanınızın olması gerekli. İkincisi nitelik ve nicelik olarak üst seviyede hizmet veren konaklama tesislerin olması gerekiyor. Uluslararası pazarda cazibe noktası halinde olmanız da yine tercih nedenleri arasında yer alıyor. Ancak Burdur Fuarı, tüm bu konsepte karşı 9 yıldır bölgesel olarak elimizi güçlendiren, bizlere tecrübe sağlayan, her yıl biraz daha iyi noktalara taşıdığımız bir fuar. Teke Yöresi’ndeki üreticileri, çiftçileri, firmaları, sanayi kuruluşlarını bir araya getiren, işbirliklerine zemin hazırlayan bir fuar. Sadece bu yüzden bile hepimizin sahip çıkması gerekiyor” diye konuştu.
 
Fuarda gelişen iyi tarım uygulamalarının görüceye çıktığını, çiftçilerin daha bilinçli üretim yapmalarına olanak sağlandığını, eğitimler ve bilgilendirme toplantıları ile üreticilerin daha verimli çalışmalarını teşvik edildiğini belirten Kubilay, “Günümüzde artık ülkeler kadar şehirlerde yarışıyor. Rekabetçi olmak istiyorsak, bayi katılımı merkezine alan fuarımıza hem sahip çıkmalıyız hem de gerek ulusal gerekse uluslararası fuarlarda da varlık göstermeliyiz. Elimizdekinin kıymetini bilmezsek, elimizdekinden oluruz” dedi.
 
Kubilay, ayrıca fuarın sürdürülebilir tarım uygulamalarına olan katkılarına işaret ederek “Her fuar düzenlendiğinde de kent ekonomisine dolayla bir katkı sağlanıyor. Ulaşımdan konaklamaya kadar bir çok sektör bu katkıdan faydalanıyor. Elbette, şehrimizdeki dönüşüm ve değişimi daha iyi taşıyabilmek ve fuarın kent ekonomisi ile tarım sanayisine katkısının artması için sürekli değerlendirme ve iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Editör: Alihan Akın