Cumhuriyetimizin 100. Yılı coşkusunu kapağına taşıyan Teneffüs mizah dergisi 6 Şubat 2023’te yaşadığımız depremi de unutmamış. Genellikle öğretmen öğrenci ilişkilerinin anlatıldığı karikatürleriyle keyifle okunacak bir dergi Teneffüs. Artık geleneksel hale gelen Burdurlu Karikatürler köşesi Burdur’u ve Burdurluyu anlatıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Burdur Lisesi Müdürü Ahmet Demirel; kitle iletişim araçlarının geliştiği, küreselleşmenin arttığı çağımızda karikatürün daha da ilgi çekici bir sanat dalı haline geldiğini belirterek: “Bizler öğrencilerimizi karikatür sanatına yönelterek onlara yeni bir uğraş alanı açmanın yanı sıra onlarda olumlu yönde davranış değişikliği meydana getirmeyi de amaçlamaktayız.” dedi.

Derginin editörlüğünü de yürüten Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni, karikatürist Said Coşar da yaptığı açıklama da: “Burdur Lisesi öteden beri akademik başarının yanı sıra sanat faaliyetlerinin de önemsenmesi gerektiğinin bilinciyle hareket etmiş bir kurumdur. Örneğin okulumuz lise kısmının daha yenice eğitim öğretime başladığı yıllarda okulumuzda; Atatürk, Türkkuşu, The Voice Our School, Sesimiz ve Fen Şubesi gazeteleri çıkmaktadır. Bunlara ilave olarak okulumuzda resim öğretmeni Abdullah Demiroğlu yönetiminde Şaka adlı bir mizah gazetesi de yayınlanmıştır. Onlardan devraldığımız bayrağı daha ileriye taşımak için çalışıyoruz.” dedi.

Her eğitim öğretim yılında bir sayı yayınlanan dergide Ceren Özkaynak, Niyayesh Goodarzi, Yağmur Akkuş, Hatice Barakzai, Nazlıcan Kaya, Burhan Özkan, Samira Rahimoğlu, Ümran Bozdemir, Gamzenur Tekeli, Nevres Alkasem ve Fatma Beyza Ülker adlı öğrencilerin karikatürleri yer alıyor.

Editör: Alihan Akın