Hasat sezonu başlaması ile birlikte biçerdöver hububat ücretleri de belirlenmeye başladı. Antalya ilimizde dekar başına 150-160 bandında seyreden biçerdöver fiyatı, Korkuteli ilçemizin köylerinde; Çomaklı’da 134 TL, Çaykenarı, Leylek, Karakuyu, Köseler ve Karataş köylerinde 145 TL şeklinde köy/mahalle muhtarları ve çiftçiler tarafından belirlenmiştir.

Bu fiyatlar dışında hasada başlamış olan Korkuteli ilçemizde biçerdöverciler ile özel pazarlık yapılarak 125 TL’ye kadar indiği de gözlenmiştir. Bucak bölgemize en yakın hasadı yapılmış olan Kızılkaya beldemizde 180 TL, Ürkütlü Köyü’müzde ise 160 TL biçerdöver hububat hasat fiyatı belirlenmiştir.

İlçemiz Bucak’ta ova köylerimizde hububat dekar başına biçerdöver fiyatı 160 TL, dağ köylerimizde 180 TL şeklinde olması beklenmektedir. Yapılan istişareler neticesinde hububat biçerdöver hasat fiyatı, bölgemizin de verimi dikkate alınarak bu fiyatlar belirlenmiş olup mazot fiyatlarının 45 TL’yi aşması durumunda tekrar değerlendirilecektir. Bu rakamlar ve değerlendirmeler hasadı yapılmış olan komşu ilimizde ki biçerdöver hasat fiyatı ve verimi dikkate alınarak oluşturulan tavsiye fiyatlarıdır.

Balya fiyatları ise;

Küçük balya yapım fiyatı 20 TL

Büyük balya yapım fiyatı 120*70 ve 300 kg olanlar 250 TL

Büyük balya yapım fiyatı 120*90 ve 350-400 kg olanlar 300 TL şeklinde belirlenmiştir.

Üreticilerimiz, köylülerimiz ve muhtarlarımız tavsiye fiyatlarını dikkate alarak biçerdöverciler ile pazarlıklarını yapabilirler. Biçim esnasında dane kaybı hususunda biçerdöver sahiplerini ve çiftçilerimizi özen göstermeye davet ediyoruz.

Çiftçilerimize bol, bereketli ve afetsiz bir sezon diliyoruz.

Editör: SELÇUK ÖÇAL