Programda özellikle çiftçilikle ve hayvancılık uğraşan üreticilerin sorunlarına değinen Özel üreticiği destekleyen tüm sivil toplum örgütlerinin ve üretici odalarının üreticiğe sahip çıkmalıdır dedi. Üreticinin başında olan odalar üretici hiç müdahale edemeden herşeden ürettiğinde yüzde oranında kesiliyor. Bu sütte de aynı , tahılda da  aynı. Eğer üreticiden alıyorsak mutlaka onlara bu zor günlerde destek olmalıyız onlara karşılığında mutlaka bir şeyler vermeliyiz. Bu ucuz gübre olabilir,mazot desteği olabilir,uygun fiyata yem olabilir.Bazı  odalar var ki çiftçiye en yüksek faizle kredi verdiği gibi desteklemek bir kenara, çiftçinin Ciğerini söküp alıyor. Eğer üretici olmazsa Türkiye olmaz, mutfakta hiçbir şey olmaz ,alamayız dedi.

Özel Programda Ukrayna savaşında gıdanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüldüğünü dile getirerek ,mutlaka üretmeliyiz dedi. Üreticinin olmazsa olmazı yemi, güpreyi biz odalar istese daha ucuza imal edebilir. Burada kafamıza bir çok soru geliyor. Neden olmuyor?  Üreticiden hiç sormadan alıyoruz ama iş başa geldiği zaman geriden izleyerek onların can çekişmesine bakıyoruz ,diyerek üreticilerin kısır döngüsünü dile getirdi

Bu yıl havaların bölgemizde kurak geçeceğini söyleyen Özel üretici bu konuda yönledirilmeli. Suyun olmadığı bir ortamda çiftçinin kazabileceği alternatif bitkilerin üreticinin daha fazala kazabileceği bölgemize has ,çöreotu, rezene, anasona sahip çıkılmalı. Ayrıca üreticinin üretttiği ürünün kaç lira edeceğini daha önceden bilmeliki ona göre kendine bir yol çizmeli dedi.

Son yıllardaki köyden kente göçü ve kırsalda gençlerin kalmasına yönelik olarak, köylerin konforu artırılmalı, şehirde ne varsa köydede olmalı,üreticilerin kırsalada kalmasına yönelik milli bir politika oluşturularak,üreticinin kazandığı ve kazandığı için kırsaldan ayrılmaması olanağının sağlanması gerek dedi.

Editör: Alihan Akın