Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf KEYİK, aylık olarak Türkiye’nin ve Burdur’un ihracat performansı hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor. Başkan KEYİK, Burdur ve Türkiye’nin 2024 yılı nisan ayı ihracat hacmiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) aylık olarak güncellediği veriler hakkında açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK: “İlimizin 2023 yılı nisan ayı ihracatı 16 milyon 450 bin 440 dolar, bu yılın nisan ayı ihracatı ise %4,4’lük artışla 17 milyon 173 bin 30 dolar oldu. Geçen yılın aynı ayına göre 722 bin 590 dolarlık daha fazla ihracat gerçekleştirdik.  

Tabi geride bıraktığımız nisan ayı da dahil olmak üzere değerlendirdiğim bu rakamlar ihracatımızın asgari rakamlarıdır. Çünkü şubesi ilimizde olduğu halde başka illere kayıtlı firmalar bulunmaktadır. Dolayısıyla ilimizden yapılan gerçek ihracat tutarı TİM tarafından açıklanan rakamlardan daha fazladır” diye konuştu.

İhracat Performansı Değişimleri

BUTSO Başkanı Yusuf KEYİK, 2024 yılı nisan ayı için ihracatta en hareketli ilk üç sektörü ve bir yıllık değişimi içeren tabloyu paylaştı:

Türkiye’nin Dış Ticaret Hacmi

Başkan KEYİK, Türkiye’nin ihracat hacmi hakkında; “Ülkemizin 2023 yılı nisan ayı dış ticaret hacmi 19 milyar 244 milyon 823 bin dolardı. Bu yılki nisan ayı dış ticaret hacmi ise %0,1’lik artışla 19 milyar 270 milyon 706 bin dolara çıktı” ifadelerini kullandı.

BURDUR’UN İHRACATTA BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI TABLOSU

Başkan Yusuf KEYİK, yaptığı değerlendirmenin son bölümünde nisan ayı ihracatında emeği geçenlere teşekkür ederek; “İhracatımızın sürekliliği ilimiz ekonomisi adına sevindirici gelişmeler arasındadır. Üreten ve dış ticaret yapan tüm işletme sahiplerine teşekkür ediyorum. İlimizin ihracatını sürdürülebilir kılan tüm üyelerimiz, sanayicilerimiz, tüccarlarımız ve işletme sahiplerimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Şehrimizin ihracat başarısında emeği olan, alın terini döken tüm tüccar, sanayici, ihracatçı ve çalışanlarımızı kutluyorum” diye konuştu.

Editör: Alihan Akın