Yüksek Seçim Kurulu'nun 31 Mart yerel seçimlerini düzenleyeceği tarihe sadece 1 hafta gibi kısa bir süre kaldı. Vatandaşlar, Pazar günü sandık başına giderek belediye seçimleri için oy kullanacaklar.

Ancak bazı vatandaşlar çeşitli sebeplerden dolayı oy kullanamayacakları için oy kullanmama cezasının olup olmadığını ve varsa ne kadar olduğunu araştırıyorlar.

PARA CEZASI İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİRSİNİZ

Oy kullanmak, vatandaşlara verilen önemli bir haktır. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. Maddesi uyarınca, oy kullanmanın yasal bir yükümlülük olduğu belirtilmiştir. Seçme hakkı, vatandaşlar için önemli bir sorumluluktur ve bu sorumluluk yerine getirilmelidir.

Haberde yer alan bilgilere göre, oy kullanmayan seçmenler için ceza tebligatının düzenleneceği ifade edilmektedir. Devlet kurumları aracılığıyla, örneğin PTT veya Maliye Bakanlığı üzerinden cezaların ödenmesi gerekmektedir.

OY KULLANMAMANIN CEZASI NE KADAR?

Yüksek Seçim Kurulu, 1 Ocak'ta seçim takvimini başlatmıştır. 29 Şubat'ta başlayan seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı 24 Mart'ta sona ermiştir. Seçmen kağıtlarını alan vatandaşlar, 31 Mart Pazar günü sandık başına giderek oy kullanacaklardır. Ayrıca seçmen kağıdı eline ulaşmayan vatandaşlar, e-Devlet üzerinden oy kullanacakları sandığa ulaşarak TC kimlikleri ile oy kullanabileceklerdir.

CNN Türk'ün aktardığı habere göre, 2023 yılı için oy kullanmama cezasının 22 TL olduğu belirtilmektedir. Bu cezanın ilçe seçim kurulu tarafından oy kullanmama cezasına çarptırılan seçmene tebliğ edileceği ifade edilmektedir.

Editör: Betül Ateş