Bu yılki yarışmalar, MAKÜ'nün daha önce sadece kendi öğrencileri arasında düzenlediği yarışmayı ulusal arenaya taşımasıyla farklı şehirden gelen üniversite öğrencilerini bir araya getirdi. 17 takımın yarıştığı, 186 sporcunun katıldığı ve iki gün boyunca MAKÜ İstiklal Stadı'nda devam eden etkinlik, büyük bir katılım ve coşkuyla tamamlandı.

'Afet ve İtfaiye Oyunları' etkinliğinin finaline Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Belediye Başkan Yardımcıları Hülya Eraslan ve Mustafa Bozkurt, akademisyenler, itfaiyeciler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Etkinliğe katılan 18 takım arasında kıyasıya bir mücadele yaşandı.

Zorlu parkurlarda ve çeşitli görevlerde yarışan takımlar arasında Ardahan Üniversitesi Nihat Deli Balta Göle Meslek Yüksekokulu’ndan Ekip 75 birinci olarak şampiyonluk kupasını kazandı. MAKÜ Cevat Sayılı Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Fight Back takımı ikinci olurken, MAKÜ Altınyayla Mehmet Tuğrul Güvenlik Meslek Yüksekokulu’ndan Fire Ball takımı üçüncü oldu. MAKÜ Cevat Sayılı Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Ayyıldız takımı dördüncü ve aynı fakülteden Etzel takımı beşinci sırada yer aldı.

Etkinlik kapsamında, Sivil Savunma, İtfaiyecilik, Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencileri arasında gerçekleştirilen ve fiziksel dayanıklılık ile beceri gerektiren birçok yarışma düzenlendi. Öğrenciler, denge tahtasında dar alanda yürüme, merdivenle engel atlama, güç ve kondisyon testleri, ağırlık çekme, yüksek engel atlama, enkazdan sedye taşıma ve yangına müdahale etme gibi görevlerde zamanla yarıştılar.

Yarışmalar sonunda ilk 5’e giren takımlar, düzenlenen ödül töreniyle kupa, başarı belgesi ve madalyalarla ödüllendirildi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, başarılı öğrencileri tebrik ederek etkinliğin gelenekselleşerek her yıl düzenlenmesi temennisinde bulundular.

Editör: Alihan Akın