sitesağ
GÜNDEM (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 18.09.2021 - 13:49, Güncelleme: 18.09.2021 - 13:49

Dünyada nadir bulunan ambulans Burdur'da umut oldu

 

Dünyada nadir bulunan ambulans Burdur'da umut oldu

Dünyada nadir bulunan ambulans Burdur'da umut oldu
Burdur'da, içerisinde yoğun bakım ünitesi için gerekli tüm donanımın bulunduğu Yenidoğan Ambulansı, hizmet vermeye devam ediyor.Yenidoğan transportu, günümüzde tüm dünyada yüksek risk taşıyan bir hizmet. Yenidoğan morbidite (hastalık) ve mortalite (ölüm) oranlarının azaltılmasında uygun yenidoğan transportu anahtar rol oynuyor. Sağlık Bakanlığınca 2020 yılında 50 adet hizmete alınan, 1 tanesi Burdur İl Sağlık Müdürlüğüne tahsis edilen Yenidoğan Ambulansı ile Bucak Devlet Hastanesinden, Isparta Şehir Hastanesi ve Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servislerine iki tane yenidoğan bebeğin nakli yapıldı.Söz konusu ambulanslar Dünya’nın bir çok ülkesinde dahi bulunmazken , Avrupa’da dahi çok kısıtlı sayıda kullanılıyorken Ülkemizde hizmete sunuldu. Bu ambulansların fiyatı yaklaşık 1,5 Milyon TL civarındadır. Bu kapsamda Burdur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından , farklı nedenlerle transport edilen, özel bakım gerektiren yenidoğanlar için, Yenidoğan Ambulansı ve yenidoğan transportu konusunda eğitimli ve özelleşmiş yenidoğan transport ekipleri oluşturulmuştur.Özel eğitimli bu ekipler; yenidoğan hastanın daha güvenli şekilde taşınması ve nakil esnasında bebeğin tedavisinin aksamadan devam etmesi ayrıca gelişebilecek komplikasyonları erken fark edebilmesi, olumsuz değişikliklere anında müdahale edebilmesi için, ÇİLYAD (Çocuk İleri Yaşam Desteği Eğitimi), NRP (Yenidoğan Canlandırma Programı) ve Yenidoğan Transport Eğitimlerini başarı ile tamamlamış sağlık personellerinden oluşmaktadır.Prematüre ya da düşük doğum ağırlıklı diye tabir edilen bebeklerin naklinde diğer hastalardan farklı tıbbi donanımlar gerekmektedir. İlimizde hizmet veren yenidoğan ambulansı; nakil kuvözü, portatif neonatal mekanik ventilatör, aspiratör, neonatal nabız oksimetre, defibrilatör, infüzyon ve perfüzyon pompaları, nakil çantası ve acil müdahaleye fırsat veren ekipmanlar ile donatılmıştır. Medikal cihazların ekipmanları ve sarf malzemeler sadece yenidoğan uyumlu ve tek kullanımlıktır. Her nakil sonrası Yenidoğan Ambulansları gerekli dezenfeksiyon işlemleri yapılarak, hazır halde bir sonraki nakil için bekletilmektedir.
Dünyada nadir bulunan ambulans Burdur'da umut oldu

Burdur'da, içerisinde yoğun bakım ünitesi için gerekli tüm donanımın bulunduğu Yenidoğan Ambulansı, hizmet vermeye devam ediyor.

Yenidoğan transportu, günümüzde tüm dünyada yüksek risk taşıyan bir hizmet. Yenidoğan morbidite (hastalık) ve mortalite (ölüm) oranlarının azaltılmasında uygun yenidoğan transportu anahtar rol oynuyor. Sağlık Bakanlığınca 2020 yılında 50 adet hizmete alınan, 1 tanesi Burdur İl Sağlık Müdürlüğüne tahsis edilen Yenidoğan Ambulansı ile Bucak Devlet Hastanesinden, Isparta Şehir Hastanesi ve Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servislerine iki tane yenidoğan bebeğin nakli yapıldı.

Söz konusu ambulanslar Dünya’nın bir çok ülkesinde dahi bulunmazken , Avrupa’da dahi çok kısıtlı sayıda kullanılıyorken Ülkemizde hizmete sunuldu. Bu ambulansların fiyatı yaklaşık 1,5 Milyon TL civarındadır. Bu kapsamda Burdur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından , farklı nedenlerle transport edilen, özel bakım gerektiren yenidoğanlar için, Yenidoğan Ambulansı ve yenidoğan transportu konusunda eğitimli ve özelleşmiş yenidoğan transport ekipleri oluşturulmuştur.

Özel eğitimli bu ekipler; yenidoğan hastanın daha güvenli şekilde taşınması ve nakil esnasında bebeğin tedavisinin aksamadan devam etmesi ayrıca gelişebilecek komplikasyonları erken fark edebilmesi, olumsuz değişikliklere anında müdahale edebilmesi için, ÇİLYAD (Çocuk İleri Yaşam Desteği Eğitimi), NRP (Yenidoğan Canlandırma Programı) ve Yenidoğan Transport Eğitimlerini başarı ile tamamlamış sağlık personellerinden oluşmaktadır.

Prematüre ya da düşük doğum ağırlıklı diye tabir edilen bebeklerin naklinde diğer hastalardan farklı tıbbi donanımlar gerekmektedir. İlimizde hizmet veren yenidoğan ambulansı; nakil kuvözü, portatif neonatal mekanik ventilatör, aspiratör, neonatal nabız oksimetre, defibrilatör, infüzyon ve perfüzyon pompaları, nakil çantası ve acil müdahaleye fırsat veren ekipmanlar ile donatılmıştır. Medikal cihazların ekipmanları ve sarf malzemeler sadece yenidoğan uyumlu ve tek kullanımlıktır. Her nakil sonrası Yenidoğan Ambulansları gerekli dezenfeksiyon işlemleri yapılarak, hazır halde bir sonraki nakil için bekletilmektedir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bomba15.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.