Denetimler Sıklaştı Müfettişler Sahaya İndi Son 4 günde toplamda 29 milyon lira ceza kesildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi kayıtlarının dışında kalan faaliyetlerle mücadelede daha etkili olabilmek için vergi müfettişlerinin sahada 24 saat aktif olacağını ve denetimlerin daha sıkı hale getirileceğini duyurdu.

Son 4 günde toplamda 29 milyon lira ceza kesildi

Kayıt dışılıkla mücadele konusunda sürekli olarak adımlar atan Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu kez yeni bir aşamaya geçmeye karar verdi. Vergi müfettişlerinin sahada 24 saat boyunca görev yapacak olmalarıyla birlikte denetimler daha da güçlendirilecek. Ülkenin her köşesinde ticari araçların durdurulduğu ve belgelerin detaylı bir şekilde incelendiği denetimlerde, usulsüzlük tespit edilen araçlara son 4 günde toplamda 29 milyon lira ceza kesildi.

2024 yılı, vergi denetimlerinin yoğunlaşacağı bir yıl olarak belirlendi. İlk aşamada, Türk lirası kullanımı, KDV oranları ve IBAN hesapları özel bir gözlem altına alındı. Hileli KDV oranları uygulayanlar ve IBAN hesaplarını kiraya verenler gibi usulsüzlük yapan mükellefler özel olarak belirlendi. İkinci aşamada ise gıda sektöründen inşaat sektörüne, kuyumculuktan enerji sektörüne kadar geniş bir yelpazede tüm sektörler sıkı bir denetime tabi tutuluyor. Faturalar detaylı bir şekilde incelenirken, hesap hareketleri titizlikle takip ediliyor. Usulsüzlükler tespit edildiğinde, idari para cezalarının yanı sıra firmalara kapatma cezaları da uygulanabilecek. Bu adımlarla vergi kayıtlarının dışında kalan faaliyetlerin önüne geçilmesi ve vergi sistemine güvenin artırılması hedefleniyor.

Editör: Betül Ateş