Milli Eğitim Müdürlüğünün 17 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirdiği taşıma kapsamında bulunan ilkokul ve ortaokul öğrencilerine öğle yemeği verilmesi ihalesinde ortaya atılan iddialara karşı Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü sessiz kalmaya devam ediyor. İddia sahipleri ise şikayetlerinde ve iddialarında ısrarcı. İddiaları ise 'ihaleye tek firmanın katılımı sağlanarak en yüksek rakamdan ihale etmek, rekabet koşulları oluşturulmamış ve devlet zarara uğratmak'

Rehber Bucak'a konuşan Gözde Zirve Yemekçilik yetkilileri Abdurrahman Paslı ve Yasin Çiçek'in iddiaları yenilir yutulur gibi değil. Konu hakkında ortaya attığı iddiaları Valiliğe bir dilekçe ile bildirdiklerini belirten Paslı, Milli Eğitim müdürlüğünde meydana geldiğini iddia ettiği akıl almaz ihale olayını şöyle anlattı:

17/07/2013 tarihinde Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü 2013/2014 yılı taşıma kapsamında bulunan ilkokul ve ortaokul öğrencilerine öğle yemeği verilmesi ihalesinde ihale komisyonu Başkanı Ö. T. ve O. E. katılımı ile ihale yapıldı. Gerçekleşen yemek ihalesinde katılımcı bir firma yönünde yanlı davrandığı iddia edildi.

İhaleye Gözde zirve Yemekçilik adına katılan Abdurrahman Paslı ve Yasin Çiçek'in iddialarına göre söz konusu ihaleye katıla bilme şartlarında kanun mevzuatı gereği istenilmeyen belgeler konulmuş ve başka firmaların ihaleye katılmaları zorlaştırılmıştır. Yani saydamlık ve eşitlik göz önünde tutulmamıştır.

'TEK FİRMA İÇİN ŞARTNAME HAZIRLANMIŞTIR'

Burdur da sadece bu ihaleye katılım yapabilecek tek firma bulunmaktadır. Dışardan gelebilecek firmaların bu ihale ye katıla bilmesi zorlaştırılmıştır. İhale şartnamesi de bu yönde hazırlanmış ve kasıtlı olarak tek firmanın katılması sağlanmıştır, Biz buna rağmen istenilen bütün belgeleri tamamlayarak ihaleye katılmak istedik.

'BİLEREK DOSYAMIZI ALMADILAR'

İhale günü Gözde Zirve Yemekçilik adlı firmamız ihale saati olan 10:00 dan 3 dk önce ihale dosyasını yetkili O. E.'ye teslim ettim. Ancak; komisyon üyesi O. E. bilerek bizim firmanın teklifini Kamu İhale Kurumu sitemine kayıt yapma esnasında yavaş hareket ederek saatin dolmasını sağlamış ve teklifimizi saat doldu diyerek kabul etmemiştir. Bu esnada firma olarak sözlü itiraz da bulunduk. Biz saat 09.57 de dosyamızı O. E.'ye teslim ettik ancak o dosyayı sitemine girmeye çalışır iken bilerek yavaş hareket edip dosyayı almadı.

'ATIN BUNLARI DIŞARI'

Sözlü itiraz esnasında Müdür Yrd. Ö. T. başka bir odadan ihale odasına geldi, diğer firma yetkilileri Ö. T'ye kısık sesle 'müdürüm saat doldu alma' dediler. Ö. Turgut ta o andaki duruma muvakıf olmamasına rağmen 'dosyayı almayın saat dolmuş' diyerek ilgili memura emir verip şikayetçi firmayı oda dışına polislere 'atın bunları dışarı' diyerek serzenişte bulundu.

'DEVLET ZARARA UĞRAMIŞTIR'

Yine müdür Yrd. Ö. T. 'benim daha önce ki ihalelerden savcılıkta soruşturmalarım var. Gidin istediğinizi yapın. Bana bir şey olmaz' diyerek sesli şekilde bağırdı. Bunu o andaki herkes, polisler dahil duymuştur. Kısacası ihaleye tek firmanın katılımı sağlanarak ihale en yüksek rakamdan ihale edilmiş istenen rekabet koşulları oluşturulmamış ve devlet zarara uğratılmıştır'.

'VALİLİĞE SUÇ DUYURUSU'

İhaleye alınmayan Gözde zirve Yemekçilik isimli firma yetkilileri savcılığa giderek suç duyurusunda bulunduklarını ve Savcılık emniyetten milli eğitim müdürlüğü civarındaki kamera Kayılarını istediği firma yetkililerinden öğrenildi. Ayrıca yine şikayetçi firma yetkilileri valiliğe suç duyurusunda bulunduklarını valilikte milli eğitim müdürlüğüne soruşturma başlatılarak incelenmesini istediğini belirtiler.kaynak:rehberbucak