Açılışta yaptığı konuşmada, ortaya koydukları emekleriyle İlimiz örtüaltı yetiştiriciliğine öncülük eden Söğüt halkını yürekten kutladığını belirten Vali, yerel ölçekten küresel ölçeğe uzanan bu başarı hikayesinin asla tesadüf olmadığını, emeğin çok çalışmanın, üretmenin asla zayi olmayacağını ifade etti.

Mehteran Takımı gösterisi ile karşılanan Vali Öksüz ve beraberinde yer alan protokol, gösterinin ardından tören alanına geçtiler.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören konuşmalarla devam etti.

Açılışta Burdur Valisi Türker Öksüz, Burdur Milletvekili Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Söğüt Belediye Başkanı Ayhan Yurdasiper, Çavdır Örtü Altı Üreticiler Birliği Başkanı Cengiz Gencer, organizasyon yetkilisi tarafından konuşmalar yapıldı.

Konuşmaların ardından Vali Öksüz beraberinde yer alan protokolle birlikte kurdeleyi keserek açılışını yaptığı tarım sergisini gezdi, incelemelerde bulundu.

Başkan Yurdasiper, Birlik Başkanı Gencer ve sergiye katılan firma yetkililerinden sektörle ilgili bilgiler alan Vali Öksüz, incelemeleri sonrasında Söğüt Belediyesine ziyarette bulundu.

Açılışa katılması ve ziyareti dolayısıyla Vali Öksüz'e teşekkür eden Başkan Yurdasiper, Söğüt Belediyesi olarak yürüttükleri hizmet ve çalışmalarla ilgili, devam eden sezonla ilgili kendisine bilgiler verdi.

Vali Öksüz açılışta yaptığı konuşmada;

"İlimiz örtüaltı yetiştiriciliğinin öncü Beldesi Söğüt’te, Üretici Birliği tarafından Söğüt Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen “Tarım Sergisi” açılışında, alın teriyle emek üreten, çalışkan Söğütlü hemşehrilerimle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

Yayla Domatesinin Başkenti olarak anılan Söğüt'te, iki binli yılların başında Antalya, Kumluca ve Finike’ye domates işçisi olarak çalışmaya giden Belde halkı, elde ettiği bilgi ve birikimle geri dönerek, ürettikleri Söğüt Domatesi markası ile çok önemli bir başarı hikayesi yakalamış.

Bu başarıda imzası olan, İlimiz örtüaltı yetiştiriciliğine öncülük eden Söğütlü hemşehrilerime özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bu başarı asla tesadüf değildir. Emeğin, çok çalışmanın, üretmenin asla zayi olmadığının da bir göstergesidir.

Yaklaşık 8000 dekar örtü altı sera alanında yetiştirilen ürünlerin oransal sınıflamasına bakıldığında domatesin %90 ile ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Kalan %10’luk üretim gurubunda salatalık, biber ve kabak benzeri sebzeler yetiştiriliyor.

Söğüt iklimine özgü kendine has aroması ve lezzetiyle, uzun raf ömrüyle pazarın önemli bir markası haline gelen Söğüt Domatesi, yurt içi ve yurt dışı pazarında yoğun ilgi gördüğünü de biliyorum.

Arz/talep dengesinin sürdürülebilirliğini sağlamak için süreç içerisinde domates hali kurularak domates ticaretinde önemli mesafeler alınmış. Toplam 78 dükkanıyla bölge insanına, tüccarına hizmet eden, bölgenin en büyük hali unvanına sahip olan halde, hali hazırda 37 firma yurt dışına Söğüt domatesi ihraç ediyor.

Bugün Söğütlü kardeşlerimizin hemen hepsi geçimlerini seracılığın farklı hizmet kollarında çalışarak sağlamakta olduğunu görüyoruz. Katma değerli ürün ortaya koyma kabiliyetinin gelişmesi ihracatçıların Söğüt domatesine olan teveccühünü de günden güne arttırmaya devam ediyor, etmeye de devam edecektir.

Domates ticareti gerek toptancı halinde çalışan vatandaşlarımızın gerekse seralarda istihdam edilen yurttaşımızın geçim kapısı haline gelmiştir. Hasat mevsiminin başladığı yaz aylarında beldemizin nüfusu üç katına çıkmaktadır. Tüm paydaşları göz önünde olmasa da tam organik ve leziz ürünlerin üretiminde yoğun bir emek ve emekçi kadrosu bulunmaktadır.

Geleceğe güvenle bakmak üretmekle mümkündür. Bu doğrultuda bizde görev yapacağımız süre içerisinde, Devletimizin tüm kurumları ile birlikte, Söğüt Beldemizde yaşayan vatandaşlarımızın gayretiyle yakaladıkları bu başarının ve ticari faaliyetin gelişmesi için gerekli tüm adımları atarak, yeni girişimlerin teşviki ve hali hazırdaki üreticilerimizin karşılaştığı problemlerin aşılması noktasında destek vereceğimizi ifade etmek istiyorum.

Yerel ölçekten küresel ölçeğe yükselen bu başarı hikayesini ortaya koyan Söğütlü hemşehrilerime tekrar yürekten tebrik ediyor, bu duygu ve düşünceler içerisinde hepinizi selamlıyor, açılışını yaptığımız serginin ve düzenlenecek fuarın beldemiz için bölge insanımız, ve tüm paydaşlar için hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerine yer verdi.